Domov Slovensko Veľký debakel SMERu zatienil aj drvivú porážku Kotlebovcov

Veľký debakel SMERu zatienil aj drvivú porážku Kotlebovcov

0
0

Minulý víkend si občania jednotlivých samosprávnych krajov volili svojich zástupcov v krajských zastupiteľstvách a šéfov jednotlivých krajských úradov. Do popredia sa dostávala najmä otázka, či sa podarí potlačiť nárast extrémistických nálad. Voľby však priniesli oveľa zaujímavejšie výsledky, ako si ktokoľvek trúfal odhadnúť.

V tom najsledovanejšom súboji „všetci proti Kotlebovcom“ utrpeli extrémisti jednoznačnú porážku. Skončili bez akéhokoľvek predsedu kraja a len s dvomi krajskými poslancami na celom Slovensku. Tento boj mal teda jasného víťaza.

Avšak nie zásluhou vládnych strán. Tie môžeme zaradiť v poli porazených hneď za stranu Mariana Kotlebu.

Demolácia strany SMER­‑SD

Predseda strany SMER­‑SD a súčasne predseda vlády SR Robert Fico si prial, aby sa Slovensko zobudilo po voľbách do VÚC do červeného rána.

Nestalo sa tak, aj keď je možné, že po nakladačke, ktorú smerácki kandidáti a kandidáti podporovaní touto stranou dostali v župných voľbách, sa mu pred očami červená ešte dnes.

Slovensko sa zobudilo po voľbách do pestrofarebného rána. SMER­‑SD na celej čiare zlyhal a zaznamenal obrovský ústup zo svojich pozícií.

Voľby do VÚC 2017 - mapa krajov

Strata Košíc, Žiliny, Trnavy a Prešova

Najmarkantnejší úder musia rozdýchavať v Košickom samosprávnom kraji, kde jednoznačný favorit predvolebných prieskumov košický primátor Richard Raši nestačil na doterajšieho krajského poslanca Rastislava Trnku.

Do reči nebolo ani predsedovi žilinskej župy Jurajovi Blanárovi, ktorý po 12 rokoch balí kufre. Z predsedníckej stoličky ho vyhnala historicky prvá žena na čele samosprávneho kraja Erika Jurinová.

Značne šokovaný svojím neúspechom sa pred novinármi „vyventiloval“ doterajší predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš, ktorý namiesto gratulácie novozvolenému predsedovi Jozefovi Viskupičovi, zasypal svojich súperov obvineniami z predvolebných klamstiev, a to bez bližšieho vysvetlenia.

Smútok zavládol aj v Prešove. Peter Chudík si po prvýkrát vyskúša, aké je to pozerať sa do okien župného úradu zvonku. Kanceláriu, v ktorej strávil 16 rokov svojho života musí uvoľniť „mladej krvi“. Primátor Levoče Milan Majerský dostal možnosť pretaviť svoje sľuby do praxe.

Novozvolený predsedovia samosprávnych krajov

Droba vyhral vďaka SMERu

SMER­‑SD dostal „vynadané“ aj v bratislavskom kraji ústami jedného z kandidátov, ktorý za svojím neúspechom vidí práve túto stranu. Milanovi Ftáčnikovi podľa jeho vlastných slov ublížila práve deklarovaná podpora Smerákov.

Z toho ťažil Juraj Droba, ktorý v tesnom súboji porazil Rudolfa Kusého. Najväčší favorit volieb v tomto kraji sa teda nedostal ani do pomyselného finále.

Smerom nechcene podporovaný Milan Ftáčnik si vyslúžil od voličov len bronzovú medailu, doterajší župan Pavol Frešo dokonca skončil ešte horšie.

Ukázalo sa, že za roky svojho „županovania“ voličov nepresvedčil. A nepomohla dokonca ani kampaň, ktorú mu viedol a financoval „mediálny guru“ Peter Ňunéz, ktorý sa týmto chcel pretlačiť do politického marketingu.

Frešov výsledok však pre neho nebol dobrou 180-tisíc eurovou investíciou.

Voľby do VÚC 2017

Červené svetielka

Jediným svetlom na konci tunela pre vládny SMER­‑SD sa po sobotňajších voľbách stal Jaroslav Baška, ktorý dominoval v trenčianskom kraji.

Je tak jediným členom ktorejkoľvek strany vládnej koalície, ktorý bude viesť župný úrad aj v najbližšom období.

Vládna koalícia sa môže potľapkať po pleciach aj v Nitre. S výrazným náskokom tu vyhral dlhoročný župan Milan Belica, ktorý kandidoval s podporou vládnych strán.

Tie sa hlásia aj k novozvolenému predsedovi banskobystrického samosprávneho kraja Jánovi Lunterovi, aj keď ten prijal túto podporu pred voľbami veľmi rozpačito.

Vo všetkých ostatných krajoch ťahali kandidáti vládnych strán za kratší koniec a dokonca možno hovoriť o veľkom debakli.

ano, foto: shutterstock, facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…