Domov Slovensko VIDEO: Ventúrska sa zmenila na bojisko

VIDEO: Ventúrska sa zmenila na bojisko

0
0

V centre Bratislavy sa počas minulého týždňa strhla surová bitka futbalových fanúšikov. V Starom meste na Ventúrskej ulici sa pobili zahraničné fanúšikovské tábory, ktoré sa do seba pustili v stredu krátko po deviatej hodine večer. Zadržaných bolo viac ako 100 ľudí.

V okolí Michalskej brány na Ventúrskej ulici sa na okolitých terasách postupne zhromažďovalo množstvo bulharských fanúšikov, ktorí pricestovali na zápas svojho klubu Levski Sofia proti Ružomberku, hranom o deň neskôr.

Sedeli spolu s bežnými ľuďmi na terasách miestnych podnikov. Druhý tábor bol tvorený fanúšikmi poľského klubu Cracovia Krakow spolu s družbou klubu Ajaxu Amsterdam.

Poľský tím nastupoval proti futbalistom Dunajskej Stredy. Podľa svedkov bitku začali poľskí fanúšikovia, ktorí na Bulharov zaútočili, čo rozpútalo šialenstvo.

Paradoxne, do bitky neboli zapletení fanúšikovia bratislavského Slovana ani klubu Sutejska Nikšić, ktorí v ten večer odohrali duel v Bratislave.

Vzduchom lietali stoly aj stoličky

Fanúšikovia ničili celú ulicu. Miestom sa ozývali výbuchy pyrotechniky a šíril sa štipľavý zápach slzného plynu. Chuligáni po sebe hádzali stoly, stoličky, dáždniky, odpadkové koše či fľaše.

Dokonca vtrhli do niektorých podnikov a začali rabovať. Policajti dorazili na miesto zhruba po 15 minútach od začiatku konfliktu. Ulicu najskôr uzavreli a následne uskutočnili koordinovanú akciu, aby situáciu dostali pod kontrolu.

Primátor  Bratislavy Matúš Vallo bol zhrozený z neúcty voči mestu a voči ľudom. Škody dosiahnu desaťtisíce eur. Mesto okamžite zabezpečilo upratovanie a monitoruje škody, ktoré bitka spôsobila.

Polícia situáciu podcenila

Policajné zložky sa z veľkej časti sústredili na zápas Slovan Bratislava – FC Sutjeska Nikšić. O príchod poľských fanúšikov do Bratislavy nejavili príliš záujem, hoci o ich prítomnosti vedeli.

Nakoniec sa to ukázalo ako chyba. „Policajti v rámci zvýšeného výkonu služby monitorovali možný pohyb rizikových fanúšikov, avšak do vypuknutia incidentu nezaznamenali prítomnosť poľských fanúšikov,“ povedala Lucia Miháliková, hovorkyňa krajskej polície.

Pri zásahu bolo zadržaných 107 osôb. U niektorých sa vykonávajú procesné úkony potrebné pre objasnenie trestného činu výtržníctva. Bitka si našťastie nevyžiadala žiadne vážne zranenia.

„9 zranených bolo ošetrených na mieste a 8 osôb bolo službou RZP prevezených na ošetrenie do bratislavských nemocníc,“ informovala hovorkyňa.

Fanúšikovia pôjdu sedieť

Polícia napokon obvinila z výtržníctva sedem ľudí, medzi nimi boli Holanďania a Poliaci. V zrýchlenom konaní ich Okresný súd Bratislava I uznal za vinných a naparil im nepodmienečný šesťmesačný trest odňatia slobody.

Keďže sa nikto z nich neodvolal, rozsudok je právoplatný. Po odpykaní trestu v zariadení s minimálnym stupňom stráženia budú na tri roky vyhostení zo Slovenska.

Dohodnutá bitka

Či išlo o náhodný stret alebo o dohodnutú bitku, nie je jasné. Podľa svedkov však Bulhari pili zväčša nealkoholické nápoje a boli rozmiestnení strategicky vo viacerých podnikoch. Všetko teda nasvedčovalo tomu, že bitku fanklubov plánovali.

Denis Ruščák, foto, video: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
  • Slovensko má nový pandemický plán

    Slovensko má nový pandemický plán, ktorý zabezpečuje pripravenosť krajiny na pandémiu akút…
  • Maďarské strany sa spájajú

    Je to vôbec prvé volebné obdobie, kedy nemá maďarská menšina svoje zastúpenie v slovenskom…
  • Pobabraná akcia

    Informácia o tom, ako slovenskí colníci zadržali bezmála 1500 kilogramov drogy pervitínu v…
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

V „bubline“ skončila jedna éra a aj tím, ktorý neprehral

Basketbalová NBA, ktorá si pre svoje dokončenie aktuálnej sezóny zvolila areál Disney Worl…