Domov Šport Veronika Velez- Zuzulová ukončila kariéru vo veľkom štýle

Veronika Velez- Zuzulová ukončila kariéru vo veľkom štýle

0
0

Úspešná slovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová oficiálne ukončila svoju kariéru. Posledné preteky absolvovala na Svetovom pohári v Ofterschwangu, na ktorých svet šokovala svojím outfitom.

Pre svoje posledné preteky si Veronika vybrala Svetový pohár, ktorý sa konal v nemeckom Ofterschwangu. Rozhodla sa pre netradičný závod. Na štart sa postavila v slovenskom kroji a počas zjazdu si spravila niekoľko zastávok, počas ktorých sa pristavila pri tých, ktorí jej počas kariéry pomáhali.

Táto emotívna rozlúčka znamenala koniec kariéry úspešnej slovenskej lyžiarky, ktorá sa v tejto disciplíne dlho starala o dobré meno Slovensku.

Kariérne úspechy

Obrovským úspechom, ktorým odštartovala svoju kariéru bol titul juniorskej majsterky sveta z roku 2002. V roku 2003 jej však do cesty prišlo prvé zranenie kolena, kvôli ktorému vynechala prevažnú časť sezóny.

V rokoch 2004 až 2007 zvíťazila v európskom pohári v slalome. Za všetky dovtedajšie úspechy bola v roku 2004 odmenená Krištáľovým krídlom v kategórii šport.

Na prvých halových Majstrovstvách Európy v slalome, ktoré sa uskutočnili v roku 2009 vo francúzskom Amnéville získala titul majsterky Európy. Na svoj prvý triumf v pretekoch Svetového pohára čakala do roku 2012, kedy sa v rakúskom Semmeringu zaradila medzi svetovú slalomárku špičku a zvíťazila.

Štyrikrát na olympiáde

Veronika sa prvýkrát na olympiáde predstavila v roku 2002 v Salt Lake City. Vtedy sa jej však nepodarilo dokončiť ani 1. kolo slalomu. Ďalší olympijský štart nasledoval o štyri roky neskôr v Turíne a v roku 2010 sa predstavila aj vo Vancouveri.

Práve na ZOH 2010 vo Vancouveri sa jej v slalome podarilo obsadiť krásne 10. miesto a na najrýchlejšiu pretekárku stratila 2,25 sekundy. Sezónu 2014, rovnako ako aj olympiádu v Soči musela kvôli zraneniu vynechať.

Poslednou štvrtou olympiádou v PyeongChangu ukončila olympijskú kariéru ako vlajkonosička slovenskej výpravy.

Úspešný rok 2016

V sezóne 2016 Veronika zaznamenala hneď niekoľko úspechov. Najskôr sa jej podarilo zvíťaziť na prestížnych slalomových pretekoch v rakúskom Flachau a rovnaký úspech zopakovala aj o tri dni neskôr.

V marci na domácej pôjde počas pretekov v Jasnej zas skončila na treťom mieste a vo švajčiarskom St. Moritzi ešte pridala druhé miesto. Práve táto sezóna sa pre ňu stala najúspešnejšou a historicky prvýkrát v kariére sa jej podarilo prehupnúť cez hranicu 600 bodov, keď si ich na svoje konto pripísala celkovo 626.

Veľký úspech zaznamenala v roku 2017 spolu s Petrou Vlhovou, Andreasom Žampom a Matejom Falatom, kedy na šampionáte vo švajčiarskom St. Moritzi pre Slovensko vybojovali striebornú medailu v tímovej súťaži.

Hoci jej kariéru poznačilo množstvo zranení, ktoré takpovediac pribrzdili jej úspechy, Veronika sa stále dokázala vrátiť medzi slalomársku špičku.

Čo ďalej?

So slovenskými fanúšikmi sa Veronika rozlúči 7. apríla v Jasnej, kde sa bude konať exhibičný paralelný slalom. No a čo bude úspešná lyžiarka robiť po skončení aktívnej kariéry?

„Predovšetkým musím začať žiť ako obyčajný človek. Ponúk mám veľa, ale momentálne ešte nemám nič konkrétne. Chcela by som zostať pri lyžovaní. A to spoločne s otcom, naše puto je stále silné a naša spolupráca bude pokračovať,“ povedala Veronika Velez‑Zuzulová pre RTVS.

puma, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovan sa predstaví v Lige majstrov

HC Slovan Bratislava bude v sezóne 2021/22 zastupovať v hokejovej Lige majstrov (CHL). Ved…