Domov Slovensko VIDEO: Pripomenuli sme si výročie vstupu do NATO

VIDEO: Pripomenuli sme si výročie vstupu do NATO

0
0

V pondelok 29. marca uplynulo 17 rokov od vstupu Slovenska do Severoatlantickej aliancie (NATO). Na toto výročie predstavili video, ktoré zobrazuje slovenských pilotov počas výcviku na stíhacie lietadlá F-16 a strategické partnerstvo SR s USA.

NATO poskytuje Slovenskej republike jasné bezpečnostné a obranné garancie ako jeden zo základných predpokladov pre rozvoj, povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) pri príležitosti 17. výročia vstupu SR do Aliancie.

„Našou snahou je napĺňať toto členstvo, ktoré nás radí medzi vyspelé a stabilné krajiny, zodpovedným prístupom a plnením našich záväzkov voči spojencom a spoločnej kolektívnej bezpečnosti,“ skonštatoval.

Základ pre prosperitu a slobodu

Veľvyslanectvo USA na Slovensku predstavilo v rámci oslavy výročia video, ktoré zobrazuje slovenských pilotov počas výcviku na stíhacie lietadlá F-16 a strategické partnerstvo SR s USA.

„Stabilita, ktorú poskytuje Aliancia členských štátov NATO, je základom pre prosperitu, slobodu a príležitosti pre občanov Slovenska, Spojených štátov a celej Európy,“ uviedla americká veľvyslankyňa na Slovensku Bridget Brinková.

V súčasnosti sa na výcviku v Spojených štátoch nachádza osem slovenských pilotov, neskôr pribudnú aj technici. Na Leteckej základni Sliač sú pripravovaní ďalší piloti, a to v rôznych fázach národnej prípravy. Ďalší kandidáti budú postupne doplňovaní absolventmi Technickej univerzity v Košiciach a náborom z civilného sektora.

„Spoločný výcvik našich vojakov je vynikajúcou príležitosťou na prehĺbenie interoperability našich krajín v oblasti obrany a bezpečnosti a v prípade spolupráce s USA na výcviku pilotov aj zjednotenia konkrétnych postupov pri ochrane vzdušného priestoru.

Naši piloti tak majú jedinečnú možnosť nadobúdať poznatky priamo od skúsených amerických kolegov – pilotov stíhacích lietadiel F-16,“ dodal minister obrany.

Pripomienkové video

Videozáznam pilotov je z priestorov taktického krídla Sliač pri činnostiach, ako sú teoretická príprava na učebni, výcvik na leteckom trenažéri, predletové prípravy na letiskovej stojanke či jazyková príprava.

Piloti v krátkych rozhovoroch porozprávali svoje príbehy o ceste k povolaniu vojenského pilota a priebehu ich výcviku. Video je dostupné pod názvom „Slovenský Top Gun – slovenskí piloti k 17. výročiu vstupu Slovenska do NATO“.

ano, TASR, foto: printscreen, video: youtube/MO SRNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Uzatvárame kvartál, aké sú vyhliadky?

Pozitívne je, že lockdown sa takmer nedotkol priemyslu. Gastro, hotely a maloobchody sú v …