Domov Šport VIDEO: Z víťazstva sa tešili priskoro

VIDEO: Z víťazstva sa tešili priskoro

0
0

Šport je nevyspytateľný. O tom svedčia aj prípady, kedy si už športovci mysleli, že víťazstvo im nik nemôže zobrať. Začali sa tešiť krátko pred uplynutím hracej doby alebo pred dobehnutím do cieľa. Napokon sa však z víťazstva tešil niekto iný a oni si okrem prehry vyrobili poriadny trapas.

Predčasná basketbalová radosť

O tom, že oslavovať by sa malo až po odznení záverečného klaksóna svedčí prípad z basketbalovej palubovky. Finálový zápas Final 4 NLB ligy (Adriatická liga) v sezóne 2009/10 medzi chorvátskym tímom Cibona a srbským KK Partizan bol vyrovnaný a o jeho víťazovi muselo rozhodnúť až predĺženie.

Ešte jednu sekundu do jeho konca mal navrch KK Partizan, ktorý vyhrával 72:71. Jednému z hráčov Cibony sa však tesne pred klaksónom podarilo skórovať za 3 body a tak sa na palubovke začali obrovské oslavy z výhry.

Nikoho z oslavujúceho tímu nezaujímalo, že na časomiere stále svieti 0,6 sekundy do konca. Túto chvíľu využili ich súperi a predviedli skvelú akciu.

V nej za 3 body skóroval Kecman, ktorý vystrelil z opačnej strany palubovky a trafil kôš. Jeho zásluhou sa napokon po tesnom, ale zaslúženom víťazstve 75:74 tešil Partizan.

Motocyklista zabudol na posledné kolo

O ďalší trapas v podobe predčasnej oslavy víťazstva sa postaral taliansky motocyklový pretekár Riccardo Russo na okruhu v Mugelle. Ten mal pred koncom predposledného kola pred súpermi náskok a nič mu teda nebránilo tešiť sa z víťazstva.

Teda nič okrem toho, že k víťazstvu mu chýbalo odjazdiť ešte posledné kolo, na ktoré pozabudol. Po jeho predčasnej radosti ho okamžite začali predbiehať ostatní jazdci. Napokon tak taliansky pretekár po predčasnej radosti a poriadnom trapase skončil až na 14. mieste.

Na predvádzanie doplatila zlatou medailou

Ani olympiády, ktoré sú najväčšími športovými sviatkami podobné trapasy neobchádzajú. Príkladom je americká snowbordistka Lindsey Jacobellisová, ktorú od zisku zlatej olympijskej medaily na ZOH 2006 v Turíne delil len krôčik.

Do cieľa prichádzala s dosť veľkým náskokom a nik by vtedy ani nepovedal, že zlato si odnesie iná pretekárka. Na poslednom mostíku však Lindsey predviedla zbytočnú parádičku, kvôli ktorej skončila na zemi.

Priestor tak dala Švajčiarke Tanji Friedenovej, ktorá šancu na triumf využila. Lindsey Jacobellisová, ktorá si tento moment určite zapamätá do konca života, si napokon po predčasnej radosti vyzdvihla „len“ striebornú olympijskú medailu.

Radosť z pokazenej penalty

Skutočne ukážkovým prípadom priskorej oslavy z výhry je aj zákrok marockého brankára Khalida Askriho, ktorému sa v penaltovom rozstrele podarilo vychytať strelu jeho súpera.

Všetko by bolo fajn, keby loptu odrazil ďaleko od brány. To sa však nestalo a po jeho krátkej ale výdatnej oslave sa lopta odkotúľala až do jeho brány, v ktorej sa „šikovný“ brankár už nenachádzal.

Hráč, ktorý strieľal penaltu na túto skutočnosť upozornil rozhodcu, ktorý mu gól oprávnene uznal. Nič nechápajúci brankár krútil hlavou a z tejto skúsenosti sa zrejme ešte dlho spamätával.

Royova „Socha slobody“

Ani tí najlepší sa podobným trapasom nevyhnú. Svedčí o tom niekdajšia brankárska hviezda NHL Patrick Roy, ktorý na finálovú sériu západnej konferencie v roku 2002 proti Detroitu Red Wings bude ešte veľmi dlho spomínať.

Problém je v tom, že nie práve v tom najlepšom. Gólman Colorada Avalanche bol v bráne neuveriteľnou posilou. Najťažšie chvíle prežíval najmä v poslednej minúte prvej tretiny šiesteho zápasu, kedy na neho mierilo veľké množstvo striel.

Takmer osudnou sa mu stala strela kapitána Red Wings Yzermana, ktorú však ešte dokázal zastaviť. Po tomto zákroku zdvihol rukavicu, v ktorej si myslel, že mal puk.

Ten však ležal na zemi a to okamžite využil súper Brendan Shanahan, ktorý puk doklepol do Royovej opustenej bránky. Tento zákrok obletel svet a dodnes je známy ako „Socha slobody“.

Okrem toho, že si legenda vyrobila poriadny trapas, oči pre plač mu ostali aj po skončení zápasu, ktorý Royov Avalanche prehral 0:2, čím umožnil Detroitu vyrovnať sériu na 3:3.

Odborníci považujú tento nepodarený zákrok za zlomový moment série, keďže posledný, rozhodujúci siedmy zápas prehralo Colorado vysoko 0:7.

Zahanbený bežec

Predčasná radosť sa veľmi často objavuje aj u atlétov, ktorí si pred cieľovou rovinkou myslia, že víťazstvo im už nik nemôže zobrať.

S podobným pocitom končil preteky v roku 2015 aj Tanguy Pepiot, ktorý tesne pred dobehnutím do cieľa začal burcovať ľudí, aby mu skandovali a z víťazstva sa tešili spolu s ním. Zabudol však na jednu drobnosť.

Pozrieť sa za svoj chrbát, či mu naň náhodou nik nedýcha. Keby tak spravil, určite by za ním videl Meronoma Simona, ktorý jeho predčasnú radosť a spomalenie v závere využil vo svoj prospech a predbehol ho.

Predviedol skvelý finiš, vďaka ktorému do cieľa dobehol 0,1 sekundy pred zahanbeným a priskoro sa tešiacim Pepiotom.

Touchdown na dosah

Predčasne sa už zrejme nikdy nebude tešiť ani hráč NFL tímu Buffalo Bills Sammy Watkins, ktorý mal v zápase proti New York Jets touchdown na dosah.

Zrejme si to myslel aj on sám, keďže len krátko pred jeho dosiahnutím začal dvíhať ruky a radovať sa z toho, že ho už nik nezastaví. Zrejme mu však ušlo, že za ním uteká hráč Jets Saalim Hakim, ktorý ho stiahol za nohu a v úspešnom úniku mu zabránil.

Aj Česi sa vedia radovať

Zo vzdialenejšieho zahraničia sa môžeme presunúť do susedného Česka, odkiaľ pochádza cyklokrosár Adam Ťoupalík. Ten mohol na MS v Belgicku do 23 rokov vystúpiť na najvyšší stupeň víťazov.  Aj on sám si myslel, že triumf z pretekov mu už nik nevezme.

Možno by sa tak nestalo, keby namiesto vchádzania do cieľa nezačínal posledné kolo pretekov, o čom však ani sám nevedel. Keď už Čech dvíhal ruky nad hlavu a oslavoval podľa neho zaslúžený triumf ostatní cyklisti okolo neho prefrčali a Ťoupalíka predbehli.

Zo sklamania a šoku sa dokázal natoľko spamätať, že postupne nechával všetkých pretekárov opäť za sebou a bezhlavo išiel za titulom majstra sveta, o ktorom si myslel, že je už jeho. Jeho útok na prvú pozíciu mu však prekazil domáci Belgičan Eli Iserbyt, ktorý do cieľa dorazil sekundu pred sklamaným Čechom.

pepe, foto: printscreen, video: youtube

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…