Domov Ekonomika Videohry ako zaujímavá investičná príležitosť

Videohry ako zaujímavá investičná príležitosť

0
0

Herný priemysel už dávno nie je len zábavkou introvertných hráčov zavretých v detských izbách a obklopených pizzou či lupienkami. Dnes je segment videohier výnosný biznis a pomerne rýchlo rastúci sektor.

Od medzinárodných turnajov, kde sa prémie šplhajú do miliónov dolárov, až po možnosť neustáleho rozvoja a inovovania digitálnych svetov. To je trh s videohrami.

Trh s takmer tristo miliardami

„Celosvetový trh s videohrami bol v roku 2020 ohodnotený na 162,32 mld. USD a očakáva sa, že do roku 2026 dosiahne hodnotu 295,63 mld. USD, pričom v prognózovanom období (2021 – 2026) bude ročná miera rastu na úrovni 10,5 %,“ konštatuje Dominik Hapl, analytik Across Private Investments.

Po prepuknutí pandémie COVID-19 sa zdá byť domáca zábava jedinou možnosťou, zatiaľ, čo kiná a divadlá ostávajú zatvorené. „Prieskum z marca 2021 ukazuje, že hráči hier strávili počas pandémie v USA hraním videohier o 45 % viac času než v bežnom období. E-športy sú ďalší rozvíjajúci sa priemysel, ktorý dokáže ročne zarobiť viac ako miliardu dolárov,“ tvrdí Hapl.

Hlavným zdrojom príjmov sú telefóny

Hry na smartfónoch explodovali za posledných pár rokov. Len v USA bolo podľa analytika v roku 2020 viac ako 200 miliónov hráčov na mobilných hrách. Rastúci dopyt po týchto hrách je priamym výsledkom mnohých technologických inovácií na trhu, akými sú ambientná realita, virtuálna realita a cloudové hry.

„Očakáva sa, že zavádzanie 5G siete a neobmedzených dátových tokov bude kľúčovým faktorom pre úspech cloudových hier na celom svete. Odhaduje sa, že do konca tohto roka vzrastie počet mobilných online hráčov v regióne juhovýchodnej Ázie na 250 miliónov,“ vysvetľuje analytik Acrossu.

Investičná príležitosť

V rámci sektora dominujú spoločnosti ako napr. SONY, Microsoft, Nintendo, Tencent Holding či EA. Trh však nemá jedného dominantného hráča, ale naopak, je rozložený a nedá sa veľmi dobre monetizovať. Inak povedané, nevedno, ktorá z firiem bude úspešná a či niekto z menších vývojárov nepríde s hrou, ktorá opäť uchváti celý svet.

„Z tohto dôvodu je lepšie investovať do sektoru cez fond ETF ESPO – VanEck Video Gaming & eSports, ktorý rozkladá investíciu do 30 spoločností so zásadným vplyvom na hráčky priemysel. V tomto fonde sú napr. spoločnosti Tencent, Nvidia, BiliBili, AMD či Nintendo.

V posledných rokoch sa sektor videohier ukazuje ako výnosná investícia a ich potenciál naznačuje, že by tomu tak mohlo byť aj v budúcnosti,“ uzatvára Hapl.

red, Across Private Investments, foto: internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…