Domov Komentáre VISKUPIČ: Ako vyzeral druhý rok vlády vo finančnej oblasti?

VISKUPIČ: Ako vyzeral druhý rok vlády vo finančnej oblasti?

0
0

Základnou udalosťou bola výmena premiéra. Z neudržateľnej situácie a vlády sa stala udržateľná. V roku 2021 boli príjmy štátneho rozpočtu o cca 2 miliardy Eur vyššie ako boli rozpočtované.

Znamená to, že sme dokázali zastaviť daňové úniky, zrušili množstvo DPH karuselových schém, jasne bojujeme proti daňovým podvodom. Toto je základný úspech minulého roku, jasný úspech našej vlády a pre mňa základný zmysel jej existencie.

Relatívne dobre sa podarilo zvládnuť krízu. Nezamestnanosť zásadne nestúpla, poskytnutá pomoc dokázala ekonomiku uchrániť od veľkých výkyvov. Cena, teda zvýšenie štátneho dlhu, je však veľmi vysoká.

Na druhej strane sa už začínajú silne ukazovať dôsledky celoeurópskeho resp. celosvetového prístupu ku koronakríze. Obrovské kvantitatívne uvoľňovanie spolu s obmedzeniami a poruchami v svetovej ekonomike a logistike vedie k výraznej inflácii, ktorá je a bude zásadným problémom najbližších mesiacov a aj budúceho roka.

Teším sa z aktuálneho ukončenia núdzového stavu, rušenia opatrení, návratu k normálnemu životu a fungovaniu ekonomiky. Som rád, že už aj naša vláda sa riadi heslom, že s covidom sa musíme naučiť žiť. Jedným dychom dodávam, že sa malo uvoľňovať už podstatne skôr.

Myslím, že rok 2021 sme mohli finančne a ekonomicky zvládnuť aj lepšie. Vždy sa musíme porovnávať s najlepšími a dovolím si spomenúť Švédsko. Švédska ekonomika v roku 2021 rástla o 4,3 %.

Švédska vláda dokázala znížiť štátny dlh, ročné tempo rastu cien je iba 3,7 %. Ceny v januári 2022 dokonca klesli o 0,5 %. Je zrejmý súvis s tým, že počas pandémie bolo Švédsko jednou z najotvorenejších ekonomík, väčšinu opatrení nevymáhali, ale boli na odporúčanej úrovni.

Dnes je jasné, že práve toto bol najlepší prístup k pandémii. Učme sa od úspešných, stále nie je neskoro.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…