Domov Komentáre VISKUPIČ: Budúcnosť verejných financií tvoríme dnešnými rozhodnutiami

VISKUPIČ: Budúcnosť verejných financií tvoríme dnešnými rozhodnutiami

0
0

Či si to chceme priznať alebo nie, roky 2020-21 patria medzi najťažšie v histórii Slovenska. Covid doba a jej ekonomické, zdravotné i psychologické dôsledky sú výrazné. Paralelne prebieha aj zápas o ďalšie smerovanie našej krajiny.

Zápasíme o očistu spoločnosti, o vysporiadanie sa s minulou i súčasnou korupciou. Súbežne „zúri“ i štandardné politické zápolenie o voličov, so všetkými zákonitosťami – s prirodzenou preferenciou krátkodobých riešení a rýchlych „výsledkov“.

Tendencia politikov vidieť budúcnosť len do horizontu najbližších volieb je v demokratických spoločnostiach častá – mení sa však i celá spoločnosť. Chceme sa mať dobre dnes, chceme už dnes užívať to, na čo reálne zarobíme až o x rokov. V tejto situácii je ľahké prižmúriť oči a viesť sa na vlne populizmu.

Verejné financie a ich dlhodobá udržateľnosť nie sú sexy téma. Kvôli tejto téme si nekupujeme noviny či časopisy. Neprinášajú čítanosť na internete či „lajky“. Neexistujú tu ľahké, a už vôbec nie príjemné riešenia. Horizont 50 či 80 rokov sa navyše zdá vzdialený.

Naše verejné financie nie sú v dobrom stave. Minulé vlády ich nepripravili na zlé časy. Aktuálna kríza to ukázala v plnej nahote. Pohnúť s nimi zatiaľ nedokázala ani naša vláda. Každá kríza má však svoj začiatok i koniec.

Problémom však zostávajú dlhodobé trendy, hlavne starnutie obyvateľstva a súvisiaci tlak na dôchodkový systém. Nech je to akokoľvek nepopulárne, je nevyhnutné, aby koalícia dokázala prijať zodpovedné riešenie vo forme ústavného zákona o dôchodkoch.

Nech nám je zlým, ale i dobrým príkladom Grécko. Počas minulej krízy sme sledovali, kam vedie nezodpovedná politika verejných financií, neriešenie štrukturálnych problémov a kupovanie si voličov. A nebolo to ani v desiatkach rokov, populistické riešenia rozložia krajinu na súčiastky rýchlo a trpia práve obyčajní ľudia.

Grécko je aj dobrý príklad – urobili ťažké reformy, zvýšili konkurencieschopnosť a zlepšili udržateľnosť verejných financií. Poučme sa, nech nie sme jedného dňa negatívnym prípadom pre svet.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 25/2022: Prezidentkine veto je prelomené, koalícia ešte viac rozhádaná

Jedni prelomili prezidentkine veto s fašistami, druhí hlasovali za prezidentkine veto s fa…