Domov Komentáre VISKUPIČ: Cesta do pekla je vždy dláždená tými najlepšími úmyslami

VISKUPIČ: Cesta do pekla je vždy dláždená tými najlepšími úmyslami

0
0

NR SR bez hlasov SaS schválila navýšenie výdavkov rozpočtu o viac ako 3,7 mld €. Navýšenie obsahuje aj položky, s ktorými súhlasíme. Obsahuje aj už zrealizované položky, ktoré napriek ich neefektivite, musíme zaplatiť. Štát si musí dostáť svojim záväzkom.

Zmena rozpočtu však obsahuje aj veľa plánovaných položiek, o ktorých efektivite máme veľké pochybnosti. Obsahuje tiež stomilióny nedefinovaných rezerv. Naše skúsenosti s efektivitou použitia rezerv sú veľmi smutné.

Treba mať vždy na pamäti, že všetky dnes minuté peniaze bude potrebné od ľudí vybrať. Dnešné deficity sú budúce dane! A sú aj ďalšie konzekvencie. Aj s dobrými úmyslami pomáhať môže prísť k rozbitiu verejných financií.

Aj s dobrým úmyslom sa dá viac poškodiť ako pomôcť. Najhorší je veľký, nefungujúci a byrokratický štát. Najhoršie sú zruinované verejné financie. V konečnom dôsledku najviac utrpia tí najslabší.

Je nevďačná úloha každého ministra financií hovoriť, že aj oprávnená požiadavka je ťažko splnená, keď nie je dostatok peňazí. Ak však minister financií na túto svoju nevďačnú, ale potrebnú úlohu rezignuje, treba sa začať báť.

Poviete si, veď sa zadlžujú všetky krajiny. Nikto z nás si však nevie predstaviť, aká hodnota je jedna miliarda. Psychológovia hovoria, že bežný človek je schopný vnímať hodnotu peňazí do výšky najväčšieho životného výdavku, ktorým je väčšinou dom alebo byt.

Slovensku tento rok chýba 12 mld €. Ako veľa to je, sa ukáže pri porovnaní s plánovanými príjmami štátneho rozpočtu na úrovni 15,8 mld €. Slovensko si tak naplánovalo výdavky blížiace sa dvojročným príjmom štátu. Ako dopadne domácnosť, ktorá si naplánuje takmer dvojnásobné výdavky oproti príjmom, navyše viac rokov po sebe?

Prejedením obrovských výdavkov ekonomike pomôžeme len málo. Ekonomika potrebuje zjednodušenie pravidiel, podporu konkurencieschopnosti, zvýšenie miery slobody a vymožiteľnosti práva. Slovensko nutne potrebujeme investorov.

Zúfalo potrebujeme, aby väčšia, slobodnejšia, produktívnejšia ekonomika dokázala dávať ľudom prácu a generovať viac príjmov aj do štátneho rozpočtu.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 29-30/2022: Prezidentka vyzvala Hegera na riešenie krízy

Toto leto nám uhorková sezóna rozhodne nehrozí. Vládna koalícia sa nám stará o „zába…