Domov Komentáre VISKUPIČ: Človek milión

VISKUPIČ: Človek milión

0
0

Od marca zdobrovoľňujeme gastrolístky. Milión zamestnancov na Slovensku si môže vybrať, či sa chce najesť za gastráče alebo za peniaze. Štátom garantovaný biznis tak uzatvára dlhú kapitolu. Som rád, že v koalícii sa našla vôľa, dobrá spolupráca a zhoda. Tlaky boli veľké do posledných chvíľ. Lobisti však neuspeli a aj to je pre Slovensko veľmi dobrá správa o aktuálnom parlamente.

Papierové ani elektronické gastrolístky neboli pridanou hodnotou, naopak všetci doplácali. Zamestnanec, zamestnávateľ aj reštaurácia. Zamestnávateľ uhrádzal minimálne 55 % zo zákonnej sumy stravného (dobrovoľne môže aj viac), zvyšok sumy doplácal sám zamestnanec zo svojej výplaty.

Zamestnávateľ platil províziu emitentovi i ďalšie poplatky za doručenie, prevzatie, či spracovanie. Zmluvy s emitentami gastrolístkov museli mať aj jedálne a reštaurácie. A to nie je zadarmo. Za spätný výkup svojich papierikov si nechávali, slušne (alebo skôr neslušne), zaplatiť.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: VISKUPIČ: Quo vadis testovanie

Platilo sa aj za rýchlejšie preplatenie. Víťaz bol jediný. Svoj zákonom garantovaný klenot si gastroemitenti dokázali roky ochrániť. Ale už je koniec!

Zamestnanci u zamestnávateľa, ktorý nezabezpečuje stravovanie vo svojej jedálni, si budú môcť raz ročne vybrať medzi gastrolístkami, alebo poskytnutím finančnej náhrady stravovania. Svojím výberom budú 12 mesiacov viazaní, čím vychádzame v ústrety zamestnávateľom, aby bol systém administratívne jednoduchý.

Odkedy Feničania vymysleli peniaze, je to najjednoduchší spôsob ako sa vždy a všade najesť. Stravujú sa študenti, dôchodcovia a aj všetci tí, čo gastrolístky nedostávajú. Ďalší milión ľudí si tak bude môcť za rovnakých podmienok vybrať medzi hotovosťou alebo gastolístkami.

Peniazmi zaplatíme v každej reštaurácii, nielen v zazmluvnenej. Ľudia sa stravujú, lebo potrebujú jesť. Nie preto, že majú farebný papierik, ktorého platnosť na konci roka vyprší. Bežný zamestnávateľ nezabezpečuje zamestnancom oblečenie či obuv, napriek tomu ľudia do práce nechodia nahí ani bosí;)

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Finančná správa zaplatila takmer 3,5 milióna firme s prepojeniami na biznis s teplým vzduchom z čias Jána Slotu

Za obdobie posledných rokov sa Finančná správa stala vďaka početným kauzám, ktoré viedli k…