Domov Komentáre VISKUPIČ: Ďalšia Matovičovina na stole

VISKUPIČ: Ďalšia Matovičovina na stole

0
0

Po politicky turbulentnom lete sa opäť vraciame do lavíc Národnej rady SR. Vraciame sa späť, no s tým rozdielom, že tentokrát do lavíc opozície.

V programe septembrovej schôdze nás čakajú dôležité body, s ktorými jednoznačne súhlasíme (vstup Švédska a Fínska do NATO), ale aj body, s ktorými zásadne nesúhlasíme. 

V programe sú návrhy z dielne Oľano zvyšujúce dane, ale aj návrh zákona, ktorý som nazval ďalšia „Matovičovina“.

Cieľom tohto zákona je znižovanie daňovej medzery prostredníctvom odmeňovania spotrebiteľov. Ich úlohou má byť skenovať bločky za tovary a služby do aplikácie finančnej správy.

Po naskenovaní bločku by sa podľa slov ministra financií spotrebiteľovi automaticky vrátilo na účet 20 percent celkovej sumy. Tento nápad by si vyžadoval investície verejnej správy v celkovej hodnote viac ako 1,5 milióna eur.

Tentokrát Igor Matovič vymyslel spôsob, ako bude finančná správa zbierať obrovské množstvo informácií o spotrebiteľoch, aj keď v tomto prípade na dobrovoľnej báze.

Navyše už v minulosti sme tu mali Národnú bločkovú lotériu. Aj keď v istom bode mala edukačný a morálny prínos, jej reálne výsledky boli nemerateľné.

Prvého pol roka boli čísla zaregistrovaných vysoké, potom rapídne klesli a výška nákladov zostala takmer rovnaká. Finančná správa má všetky možnosti kontrolovať vydávanie bločkov. Nedáva zmysel zaťažovať ju ďalšími zbytočnými povinnosťami. 

Ak chceme pomôcť gastru a zároveň znížiť daňové úniky, treba znížiť DPH na 10 %, toto riešenie by automaticky znížilo motiváciu na daňové podvody.

Môže čiastočne zvýšiť aj ziskovosť sektora, čo zvýši motiváciu ponúkať gastro služby, zlepší platové podmienky i zamestnanosť.

Jednoducho povedané, umožní gastru konečne sa nadýchnuť. Zníženie DPH pre gastro je jeden z našich návrhov na septembrovej schôdzi a zároveň aj jedno z riešení, na zníženie daňových únikov.

Už teraz môžem povedať, že návrh zákona o e-kase, teda „Matovičovinu“ v žiadnom prípade nepodporíme.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…