Domov Ekonomika Viskupič: Deficit nemusel byť navyšovaný tak dramaticky

Viskupič: Deficit nemusel byť navyšovaný tak dramaticky

0
0

Koncom mája parlament schválil navýšenie rozpočtu o takmer štyri miliardy eur. Predseda Výboru pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS) už vtedy upozorňoval na riziká vysokého navyšovania výdavkov rozpočtu. Strana SaS sa následne hlasovania zdržala.

Júnové prognózy ukázali, že liberáli mali pravdu a deficit nemusel byť navýšený tak rýchlo a dramaticky. Aktuálne prognózy dopadli ešte lepšie, ako sa očakávalo. „A je preto škoda, že sme uponáhľali prijatie vysokého deficitu štátneho rozpočtu,“ okomentoval Viskupič.

V čom spočíva ekonomický rast?

Nárast hrubého domáceho produktu, zlepšujúci sa výber daní a hlavne dane z pridanej hodnoty, rast pracovných miest aj vyššia spotreba sú hlavnými ukazovateľmi toho, že ekonomika rastie.

Viacero z týchto ukazovateľov ekonomického rastu bolo dokonca na rekordnej úrovni. Výber DPH a daňové príjmy boli na rekordnej úrovni, s medziročným nárastom skoro o 30 %.

„Slovenská ekonomika sa už v prvom štvrťroku 2021 vrátila k medziročnému rastu, stúpla o 0,3 percenta (sezónne očistená). Nie pokles, ale rast prišiel dokonca v lockdowne. Za druhý, už nekovidový, kvartál očakávam výrazne vyšší medziročný rast,“ dodal Viskupič.

Indikátorom zlepšujúcej sa situácie na Slovensku je práve výber daní, ktorý je na rekordnej úrovni. Aktuálny stav je dokonca taký, že štát na daniach vybral ďaleko viac ako dúfal.

„V čase prijímania úpravy rozpočtu predpokladalo ministerstvo financií výber DPH na rok 2021 o 380 mil. eur nižší ako rozpočtovaných 7 miliárd eur. My v SaS sme videli výber DPH už v máji výhľadovo vyšší ako rozpočtovaných 7 miliárd eur.

Dnes predpokladáme výber za celý rok na úrovni 7,5 miliardy eur. Je to konzervatívny predpoklad a je možné, že pri III. vlne pandémie bez lockdownu bude výber DPH ešte vyšší,“ napísal Viskupič na svojom Facebooku.

Nový predpoklad celkového výberu daní za celý rok je podľa Viskupiča na úrovni 13,5 až 13,8 mld. eur. Tento predpoklad ide ruka v ruke s vysokým medziročným rastom výberu o 13-15 %. Ak sa podarí vyhnúť sa lockdownom počas III. vlny pandémie, je potenciál, že predpoklad bude naplnený.

Zníženie daní ako riešenie

Strana SaS a jej členovia dlhodobo poukazujú na výhody pre ekonomiku, spojené so znížením daní. Aktuálne navrhujú rovnú daň z príjmu fyzických i právnických osôb vo výške 19 %. „Všetky daňové nadpríjmy by sme mali vrátiť naspäť do ekonomiky. V tejto súvislosti je tiež kľúčové efektívne fungovanie štátu,“ upozorňuje Viskupič.

Ďalším návrhom je zníženie DPH pre gastro a cestovný ruch ako formu covid kompenzácií. Ich hlavným argumentom je podpora konkurencieschopnosti tých odvetví ekonomiky, ktoré postihla koronakríza najviac.

Toto zníženie DPH by podľa Viskupiča viedlo k porovnateľnosti s ostatnými krajinami a najviac by pomohlo práve poctivým podnikateľom. Zníženie DPH v gastre by znížilo mieru únikov a vyhýbania sa plateniu DPH, na čom by v konečnom výsledku štát skôr získal.

Výbornou správou je aj hospodárenie Sociálnej poisťovne

Indikátorom lepšieho stavu ekonomiky na Slovensku je aj hospodárenie Sociálnej poisťovne v roku 2021. Na tento fakt poukazoval Viskupič už dávnejšie počas rozpravy, kedy prišlo k navýšeniu rozpočtu:

„Pre Sociálnu poisťovňu je v upravenom rozpočte rátané s dodatočnými vyše 150 mil. eurami. Upozorňoval som v máji na fakt, že v pôvodnom rozpočte je na transfer zo štátneho rozpočtu ešte rezerva 239 miliónov eur. Vzhľadom na zlepšenie pandemickej situácie v apríli a v máji sa ekonomika postupne začala vracať do normálu a poloprázdny pohár som videl skôr poloplný.

Upravený rozpočet však prešiel bez toho, aby skutočnosť lepšieho vývoja príjmov a výdavkov Sociálnej poisťovne bola zobratá do úvahy,“ poznamenal Viskupič. Sociálnej poisťovni dokonca nebola v prvom polroku 2021 prevedená ani pôvodne rozpočtovaná rezerva 239 miliónov eur.

Dôvodom lepšieho hospodárenia Sociálnej poisťovne je aj návrat zamestnancov do práce a detí do škôl – poisťovňa neminula toľko financií na pandemické PN a OČR.

Dnešné deficity sú budúce dane

Parlamentná rozprava o navýšení deficitu sa nevyhla konfliktným poznámkam od ministra financií, hlavne čo sa týka upozorňovania na zbytočnosť rýchleho navýšenia výdavkov zo strany Viskupiča. Ako bolo spomenuté, prišlo na jeho slová – deficit bol evidentne navýšený zbytočne rýchlo a zbytočne veľa.

Strana SaS sa snažila nájsť taký kompromis, kde by bol štát schopný zaplatiť účet za Covid, ale nezruinoval by si verejné financie. Už vtedy predseda finančného výboru varoval, že dnešné deficity sú budúce dane a že vytvorené dlhy budeme splácať dlhé roky.

red, tv, foto: archív tv, shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Novela zákona o cestnej premávke, ktorá má ochrániť cyklistov, je v parlamente

Koaliční poslanci predkladajú novelu zákona o cestnej premávke, ktorá má za cieľ zlepšiť b…