Domov Komentáre VISKUPIČ: Každý by rozdával, avšak najradšej iba svojim voličom

VISKUPIČ: Každý by rozdával, avšak najradšej iba svojim voličom

0
0

Hlavnou témou politických debát bola opäť inflačná pomoc. Kolegovia z koalície aj opozície opakovali dookola tú istú formulku o rozdávaní peňazí. Každý by však najradšej rozdával tomu, o kom vie, že je jeho voličom. Najlepšie s menovkou, lebo každý politik si myslí, že verejné zdroje mu patria a je teda Mikuláš.

Jediná zhoda bola na zvýšení daní, lebo veď treba ešte viac zobrať tým zlým, čo tvoria hodnoty, aby bolo z čoho rozdávať. Táto analógia je veľmi zlá, a to z viacerých dôvodov. Verejné financie sú peniaze ľudí, ktorých sa museli vzdať v prospech štátu.

Štát má len tie peniaze, ktoré vyberie od ľudí alebo ktoré si požičia, tie potom vyberie od našich detí. Daňovo-odvodové zaťaženie rástlo za posledných 10 rokov najrýchlejšie v celej EÚ.

Som presvedčený, že zvyšovanie daní nie je liekom na inflačnú krízu. Naopak, všetkým pomôže práve zníženie daní. O čo menej ľuďom zoberieme, o to menej podporných balíčkov bude treba.

Daňový bonus na dieťa je síce zníženie daní, ale takto extrémne nastavenie je ako chytanie rýb dynamitom – spôsobené škody výrazne prevyšujú pozitíva.

Výpadok cca 550 miliónov ročne budú musieť samosprávy kompenzovať zvýšením daní a poplatkov či zdražením služieb. Štát navyše bude musieť časť výpadku samosprávam kompenzovať.

Navyše, daňovým bonusom na dieťa sa dane znížia iba 37 % domácností (ktoré majú deti). Všetky negatíva sa však dotknú aj 63 % domácností, ktorým daňový bonus nijak nepomohol.

Samozrejme, štát musí aj pomáhať – cielene a zmysluplne tým najzranitelnejším. Som si vedomý, že najväčšie riziko chudoby je v rodinách. A všetkým, ktorí sú v chudobe treba pomôcť.

Čo hovoríme v strane SaS ale je, že nie každá rodina je automaticky chudobná. Všetci nepotrebujú ďalšie sociálne dávky, pretože potom peniaze chýbajú pre tých, čo skutočne potrebujú pomoc.

Ľudia potrebujú skôr fungujúcu krajinu a fungujúce služby. Venovať by sme sa mali vytváraniu podmienok pre ekonomiku, pretože práve konkurencieschopná ekonomika prináša viac a lepšie platenej práce. To je práve cesta, ako zvládnuť aktuálne inflačné časy.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…