Domov Komentáre VISKUPIČ: Nechajme ženy slobodne rozhodovať o svojich telách

VISKUPIČ: Nechajme ženy slobodne rozhodovať o svojich telách

0
0

Reprodukčné a sexuálne práva žien sú jedným zo základných pilierov zdravej a demokratickej spoločnosti. Medzi tieto práva patrí aj právo bezpečnej a hlavne prístupnej interrupcie.

Doteraz sa Slovensko radí medzi demokratické krajiny, kde ženy majú prístup k bezpečnejším a prístupnejším riešeniam, k pre nich tak veľmi ťažkým rozhodnutiam. Nevidím dôvod, prečo by sa mala táto dostupnosť meniť a sprísňovať.

Uznávam, že Slovensko, ako aj v podstate všetky krajiny v rámci Európy, zažívajú demografickú krízu. Situácie, ktorým niektoré budúce mamičky budú musieť čeliť, tiež nie sú najpriaznivejšie, hlavne zo socioekonomického hľadiska.

Sprísnenie a obmedzenie bezpečnej interrupcie rozhodne nepovažujem za jedno z riešení týchto problémov. Ženám pridáme starosť naviac. Riskujeme, že obeta, ktorú budú musieť podstúpiť, im sťaží život nepredstaviteľným spôsobom.

Namiesto vytvárania priaznivého sociálneho a ekonomicky prospešného zázemia pre našich mladých ľudí, riešime otázky obmedzovania ich slobôd. Dávame im ďalšie dôvody na odchod do zahraničia.

Mladí ľudia už teraz majú veľa dôvodov na odchod zo Slovenska, prečo je tu snaha pridávať ďalšie? Robme rozhodnutia podporujúce ženy v materstve, podporujme vytváranie domova… prečo sa zároveň bavíme o sťažovaní ich rozhodnutí?

Naopak – bol by som rád, ak by sme sa stali jednou z krajín, kde sa vyučuje sexuálna výchova, kde mladí ľudia majú prístup k informáciám, vzdelaniu a výchove v tejto oblasti.

Buďme radšej krajinou, kde sa kladie dôraz aj na duševné zdravie matky. Ak matka nie je šťastná a zdravá, má to zásadný vplyv aj na fyzický i duševný vývoj jej detí.

Namiesto rokovania o obmedzení reprodukčných práv žien, by sme mali rokovať o tom, ako vytvoríme v tejto krajine slobodnejšie prostredie pre rodičov i deti.

História nás učí, že všestranný rozvoj krajín sa vždy sústreďoval do slobodných periód dejín. Práve sloboda a s ňou spojená zodpovednosť, vo všetkých jej mnohorakých významoch, je kľúč ku krajine, kde budú chcieť žiť rodičia a aj ich deti.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…