Domov Komentáre VISKUPIČ: Po dlhom lockdowne konečne dobré správy

VISKUPIČ: Po dlhom lockdowne konečne dobré správy

0
0

Pozitivita PCR testov klesla výrazne pod 10 %, pričom vykonávame cca 60 tisíc testov týždenne. Priemerné počty infikovaných sú pod 700 denne. 7 dňová incidencia na 100 tisíc obyvateľov je pod 90 a reprodukčné číslo výrazne pod 1.

Všetky kľúčové parametre klesajú a sú to výborné správy. Prešli sme si veľmi ťažkým a smutným obdobím a stratili sme veľa ľudských životov. Približne milión občanov v posledných mesiacoch kovid prekonalo. Táto skúsenosť nám všetkým priniesla poznanie, že musíme byť opatrní a zodpovední, pretože kovid vie byť veľmi zákerný.

Dnes však na všetkých, ktorí kovid prekonali, a tiež na milióne obyvateľov, ktorí sú zaočkovaní aspoň prvou dávkou, môžeme postaviť náš postupný návrat do normálneho života. V exteriéri konečne dýchame bez rúška. Sme v bordovej fáze automatu, otvorili sa obchody a služby.

V pondelok prejdeme do červenej farby, čo nám prinesie ďalšie uvoľňovanie a náš život bude zasa o čosi normálnejší. Začiatkom mája to vidím aj na otvorenie terás. Kľúčové tiež je, že deti sa nám vracajú do škôl.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: VISKUPIČ: Svetlo na konci tunela

Mojou predstavou je aj úplné zrušenie povinného plošného testovania, ale pomohlo aj viacero nových výnimiek z povinnosti sa testovať. Človek sa nemusí testovať do 180 dní od prekonania kovidu. Potreba testovania nie je ani po uplynutí 4 týždňov od prvej dávky Astra-Zeneca a po 2 týždňoch od druhej dávky ostatných vakcín.

Možnosť je tiež test protilátok. Úľavu tak pocíti veľa ľudí. Verím však, že sa dokážeme dohodnúť na nejakej hodnote incidencie vírusu alebo na nejakom inom vhodnom parametre na regionálnej báze, pod ktorým sa povinnosť pohybu s platným testom zruší plošne.

Predstavujem si to tak, že napríklad dosiahnutím 7 dňovej incidencie 50 na 100 000 v okrese (kraji) prestane automaticky platiť povinnosť sa pravidelne testovať. Musíme pozerať aj na verejné financie. Každé dostupné euro v zdravotníctve musíme minúť čo najefektívnejšie.

Na záver jeden sen – som presvedčený, že núdzový stav 28. 4. skončí.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…