Domov Komentáre VISKUPIČ: Pomoc či zbytočný populizmus? Alebo len nefunkčné riešenie?

VISKUPIČ: Pomoc či zbytočný populizmus? Alebo len nefunkčné riešenie?

0
0

Minulý piatok sme si na tlačovej konferencii vypočuli bombastický plán ministra financií na 500 € poukazy, ako motiváciu pre očkovanie ľudí nad 60 rokov. Áno, plán ministra financií, pretože koaličná dohoda nevznikla.

Pri cca 1 250 000 občanoch a úvahe, že 1 milión prejaví záujem, sa bavíme o pol miliarde eur. O sume, ktorú si nikto z nás nevie presne predstaviť. Na porovnanie – priama pomoc vyplatená cez schémy Ministerstva sociálnych vecí za celý rok 2021 bude niečo vyše 2 miliardy.

Na poukazy sa chce minúť štvrtina sumy, ktorou sa pomáhalo celej ekonomike. Spôsobom kedy sa v piatok oznamuje zámer, cez víkend sa píše paragrafové znenie, ďalší deň schvaľuje vláda a okamžite ide skrátené konanie do parlamentu.

Je jasné, že covidom najohrozenejšou skupinou, sú seniori. Nie je tiež pochýb o tom, že ekonomické subjekty, ktorým bola v aktuálnom lockdowne obmedzená prevádzka, extrémne trpia. Oba tieto problémy je potrebné urgentne riešiť.

Pre oba tieto problémy je však potrebné nájsť riešenie, ktoré ich dokáže aspoň čiastočne vyriešiť. 500 € poukaz, ku ktorému sa seniori reálne dostanú niekedy v lete, asi nebude okamžitou motiváciou na očkovanie.

Rovnako ako zatvoreným prevádzkam nijak nepomôže prísľub, že v lete bude väčší záujem o ich služby. Navyše administrácia tohto nápadu bode extrémne komplikovaná a náchylná na rôzne typy podvodov.

Ak však minister financií vie nájsť spomínané peniaze, nebolo by lepšie pýtať sa odchádzajúcich sestričiek, aká suma by ich udržala v práci? Že za akých podmienok by dokázali odsunúť svoj odchod do dôchodku, prípadne sa na pár týždňov na dohodu vrátili?

Respektíve akú ponuku dostali od nového zamestnávateľa? A nebolo by lepšie dať mimoriadnu odmenu všetkým zdravotníkom, ktorí zostali a s vypätím všetkých síl liečia pacientov.

Lebo stále sú to verejné financie a jeden z potrebných parametrov na ich použitie je maximálna efektívnosť… tá neustále spomínaná Hodnota za peniaze, ktorá ani v tomto prípade nedostala šancu.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…