Domov Komentáre VISKUPIČ: Slobodu musíme ctiť a chrániť vždy

VISKUPIČ: Slobodu musíme ctiť a chrániť vždy

0
0

Čím ťažšia doba je a čím ťažšie rozhodnutia je potrebné prijímať, tým citlivejšie musíme vnímať akékoľvek potenciálne obmedzenia slobody. V ťažkých časoch je treba používať hlavne zdravý rozum.

Vypočutie a zamyslenie sa aj nad protichodnými názormi považujem za súčasť zdravého rozumu. Namiesto vzájomného osočovania a kritiky by sme sa mali navzájom počúvať a hľadať spoločné riešenia.

Každá krajina používa v boji proti Covidu svoje vlastné opatrenia a v našom prípade je rozumné inšpirovať sa od úspešných krajín. Aj prípad plne zaočkovaného ministra zdravotníctva UK, ktorý Covid dostal, ukazuje, že očkovanie nie je o dvoch jasných stranách – zodpovedných zaočkovaných a na druhej strane o nezodpovedných dezolátoch.

Je to len a len o tom, že je rozumné sa zaočkovať, pretože ak zaočkovaný človek dostane Covid, priebeh je miernejší a bez následkov. Ale aj zaočkovaný človek vie dostať Covid, vie byť aj infekčný, a teda v nejakej miere ho vie šíriť.

Preto delenie ľudí na dve nezmieriteľné kategórie s výhodami a nevýhodami je zbytočné a prinesie ešte veľa zla a delenia spoločnosti práve v čase, keď najviac potrebujeme spolupatričnosť. Práve opovrhovanie majority nejakou minoritou bolo vždy na začiatku najväčších tragédií ľudstva.

Postoj štátu k očkovaniu a aj marketingové kampane by mali byť pozitívne. Mali by byť o tom, že každý si chráni svoje zdravie. Vakcína dáva každému jednotlivcovi šancu na oveľa ľahší priebeh a takmer žiadne komplikácie. A to je najväčšia výhoda vakcíny.

Všetky nadstavby výhod očkovaných (alebo nevýhod neočkovaných) už sú za hranou. V dlhodobom horizonte prinesú veľa komplikácií pre slobodne fungujúcu spoločnosť. Aj ja považujem zaočkovať sa za rozumnú voľbu.

Zároveň, militantnosť k druhému z dvoch možných rozhodnutí zbytočne rozdeľuje spoločnosť. Viac ako označenie za dezoláta pomôže skôr úcta a rešpekt k rozhodnutiu, ktoré sa nám síce môže nepáčiť, ale je zákonné. Treba niekedy počúvať a zamyslieť sa.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…