Domov Komentáre VISKUPIČ: So slovami pani prezidentky súhlasím – spoločnosť je rozdelená ako nikdy predtým

VISKUPIČ: So slovami pani prezidentky súhlasím – spoločnosť je rozdelená ako nikdy predtým

0
0

V pléne NRSR som pozorne počúval každé jedno slovo Správy o stave republiky, ktorú predniesla pani prezidentka. Správa pokrývala všetky zásadné témy – odzrkadľovala stav nielen v politike, ale aj v celej spoločnosti.

Pani prezidentka pomenovala, čo sa vláde podarilo, ale jasne poukázala aj na to, kde sme neboli úspešní. Arogancia, vulgarizácia a neúcta, ktorú denne vidíme v politike, nezostáva medzi múrmi Národnej rady či Úradu vlády, ale šíri sa do celej spoločnosti.

V posledných mesiacoch sa stále častejšie vytráca schopnosť ľudí tolerovať rozdielny názor. Konštruktívnu diskusiu, pochopenie, ľudskosť a v neposlednom rade aj empatiu nahrádza drzosť, opovrhovanie a nenávisť. Tieto smutné fakty sa niesli ako hlavná myšlienka prezidentkinho prejavu.

Pandémia koronavírusu a kríza, ktorá po nej nastúpila, sa dotýka nás všetkých. Z ekonomickej stránky nepriaznivo zasiahla väčšinu odvetví, oslabila zdravotnú starostlivosť tým najzraniteľnejším, tvrdo zasiahla verejné financie a naďalej ovplyvňuje aj duševné zdravie našich detí.

Aj keď sa postupne začíname zotavovať s víziou, že tretia vlna nebude mať také ťažké dopady ako tie predošlé, dopad na medziľudské vzťahy ostáva stále tou najtemnejšou stránkou.

Nemôžeme dovoliť, aby sa naďalej ničili vzťahy medzi rodinnými príslušníkmi, priateľmi, susedmi a kolegami – práve vzťahy v rodinách, komunitách i v celej spoločnosti sú to najdôležitejšie, čo máme.

Všetci (koalícia i opozícia), sme za tento stav spoluzodpovední. A všetci by sme mali s nápravou začať od seba. Namiesto nezhôd, či už v rámci koalície, alebo s opozíciou by sme mali hľadať riešenia, vďaka ktorým zlepšíme život každému jednému občanovi Slovenska.

Ako politika a ako člena koalície ma mrzelo, že sme boli súčasťou toho negatívneho, na čo pani prezidentka poukázala. Zároveň, budem mať o dôvod viac bojovať za spravodlivosť a slušnosť nielen v politike, ale aj v spoločnosti.

Pevne dúfam, že Správa o stave republiky bude budúci rok omnoho optimistickejšia. Je to na nás všetkých.

Pani prezidentka, ďakujem za Váš prejav. Veľa Vašich myšlienok mi bude v pamäti dlho rezonovať.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…