Domov Komentáre VISKUPIČ: Učme sa na chybách iných, nie na vlastných

VISKUPIČ: Učme sa na chybách iných, nie na vlastných

0
0

Nedávno sme v USA videli k čomu vedie politika neuznávania faktov, politika populizmu, alternatívnych realít a nenávisti voči svojim oponentom. USA svoj čierny deň našťastie rýchlo zvládli.

Veľa ľudí aj z vnútorného kruhu prezidenta Trumpa precitlo a tento deň sa stal mementom ukončenia jednej etapy v amerických dejinách. Krajina však zostáva rozdelená ako nikdy predtým. Nového prezidenta čaká extrémne náročná úloha.

Pri pozorovaní situácie na Slovensku si nemôžem nevšimnúť, že aj u nás sa politické zákopy prehlbujú, barikády rastú a rozdelenie spoločnosti sa stáva stále viac nezmieriteľným. Populizmus je všadeprítomný, vedú sa mediálne i facebookové vojny.

Každý má svoje fakty, každý má svoju pravdu. Ochota kriticky diskutovať, overovať si fakty a počúvať názorových oponentov je skôr zriedkavosť ako pravidlo. Vytráca sa zlaté pravidlo, že síce každý môže mať svoj vlastný názor, ale fakty sú len jedny.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Coronarok v ekonomike

Zostáva len presvedčenie o neomylnosti vlastných názorov. Aj v slovenských podmienkach platia slová Baracka Obamu: „Sme svedkami úplnej straty hanby politikov, ktorí, keď sú pristihnutí pri lži, začnú klamať ešte viac“.

Všetci politici bez ohľadu na stranícke tričko si musíme uvedomiť, že naším správaním a činmi ovplyvňujeme správanie ľudí. Áno, politický zápas je výdobytkom a korením demokracie. Ale mal by vždy zostať len v rovine zápasu myšlienok a ideí.

Pretože vo finále máme len jednu krajinu, jedno Slovensko. Cesta k nerešpektovaniu základných pravidiel a k násilnostiam je kratšia ako si všetci myslíme.

Našou úlohou by malo byť kultivovať krajinu. Prejavovať úctu k ľudom, vzdelaniu a faktom. Mať úctu k pravde a tiež k odlišnému názoru. Dobrým vzorom by malo byť naše vlastné konanie a správanie.

A to je moje novoročné predsavzatie, chcem budovať mosty, nie kopať priekopy, no v prvom rade chcem ostať slušným človekom.

Marián Viskupič, poslanec NR SR a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NAĎ: Ďalší IDEB úspešne za nami

Bratislava minulý týždeň uvítala už 9. ročník medzinárodného obranného veľtrhu IDEB 2022. …