Domov Ekonomika Viskupič: V parlamente nás čaká rokovanie o najdôležitejšom zákone roka

Viskupič: V parlamente nás čaká rokovanie o najdôležitejšom zákone roka

0
0

Návrh štátneho rozpočtu pre rok 2022 bol pred týždňom odobrený Výborom NR SR pre financie a rozpočet, čo znamená, že nasleduje už iba prerokovanie na novembrovej parlamentnej schôdzi. Ako každý rok, poslancov čaká úporná diskusia, nakoľko je aj tento rozpočet ovplyvnený negatívnym vplyvom pandémie. Aj napriek nepriaznivej situácii nielen v domácej, ale aj globálnej ekonomike však viacerí považujú návrh štátneho rozpočtu na rok 2022 za rozpočtovo zodpovedný.

Štát očakáva príjmy vo výške približne 20 miliardy eur a výdavky v sume 25,5 miliardy eur. Parametre súhrnného rozpočtu celej verejnej správy sú príjmy 44,2 miliardy eur a výdavky 49,4 miliardy eur.

Podľa návrhu bude Slovensko hospodáriť s deficitom, ktorý je zatiaľ vo výške 4,94 % HDP, pričom rast HDP v roku 2022 je predpokladaný na úrovni 4,2 %.

Návrh štátneho rozpočtu takisto obsahuje na roky 2022 až 2024 alokáciu financií z Plánu obnovy v celkovej hodnote 4,59 miliardy eur, s následnými investíciami do oblastí zelenej ekonomiky, školstva a zdravotníctva.

V skratke to znamená, že terajšiu vládu čaká neľahká úloha – v súlade s revitalizáciou ekonomiky postupne začať optimalizovať výdavky tak, aby krajina čo najlepšie fungovala, ale zároveň sa začali ozdravovať aj verejné financie.

Rozpočet kompromisu

Predseda Výboru pre financie a rozpočet a poslanec SaS Marián Viskupič vníma návrh štátneho rozpočtu ako rozpočtovo zodpovedný.

„Je to rozpočet kompromisu, dbali sme na to, aby sme boli rozpočtovo zodpovední, ale aby sa zároveň potrebné financie dostali práve tam, kde sú najviac potrebné.

Deficit síce stále vyzerá hrozivo, som však presvedčený, pri správnych rozhodnutiach, fungujúcom živote a rastúcej ekonomike, bude možné dosiahnuť lepší ako plánovaný výsledok.

Aj tohtoročný deficit bude výrazne, približne o 1,2 p. b. nižší, ako deficit, z ktorého vychádza návrh budúcoročného rozpočtu,“ ubezpečil Viskupič.

RRZ hodnotí rozpočet pozitívne

Na základe objektívnej diskusie ohľadom štátneho rozpočtu vydala Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) hodnotenie návrhu. Hlavným z bodov, ktoré hodnotenie RRZ prinieslo, je konštatovanie, že rozpočet pre rok 2022 je pripravený realisticky.

Znamená to, že z návrhu rozpočtu vyplýva výsledok stanovený v cieľoch rozpočtu. Menej realistický je podľa RRZ ale odhad rozpočtu na roky 2023 až 2024, nakoľko prepočty RRZ odhadujú deficit na tieto roky vo výške 3,9 %, pričom návrh rozpočtu počíta s deficitmi vo výške 2,7 resp. 2,6 % HDP.

„Som rád za pozitívne hodnotenie rozpočtu RRZ pre rok 2022. Súhlasím tiež s pohľadom RRZ na roky 2023-2024, že rozpočet pre tieto roky nedostatočne špecifikuje opatrenia potrebné na dosiahnutie stanovených rozpočtových cieľov.

Je potrebné tiež na rovinu povedať že rozpočet 2022 sa zatiaľ nevysporiadal s úsporou, ktorú prinesie výrazne nižší predpokladaný tohtoročný deficit, než s akým počíta rozpočet 2022.

Úsporu by v prípade potvrdenia tohto vývoja bolo vhodné plne preniesť do zníženia deficitu 2022 a zachovať tak konsolidačné úsilie.“ doplnil Marián Viskupič.

V dlhodobej udržateľnosti sme na chvoste EÚ

Súčasťou diskusie ohľadom štátneho rozpočtu je aj dlhodobá udržateľnosť verejných financií. Vďaka dlhodobému neefektívnemu hospodáreniu s verejnými financiami sa Slovensko musí vysporiadať so skutočnosťou, že v otázke dlhodobej udržateľnosti verejných financií je na tom najhoršie z celej EÚ.

Podľa predsedu RRZ Jána Tótha je najväčším dôvodom prudkého zhoršenia udržateľnosti zmena v dôchodkovom systéme v rokoch 2019 a 2020.

Druhým dôvodom je predkrízová rozpočtová politika v rokoch 2016 až 2020. Následky pandémie sú až na treťom mieste. V hodnotení návrhu štátneho rozpočtu na tieto skutočnosti RRZ opätovne upozorňuje s tým, že navrhuje aj riešenie pre dlhodobé uzdravenie verejných financií.

Medzi kľúčové riešenia, ktoré RRZ odporúča pre dlhodobé zdravie verejných financií, patrí prijatie výdavkových limitov, zefektívnenie dlhovej brzdy a finančná stabilizácia dôchodkového systému.

Výzva ministrovi

„Rozpočet je zákon roka. Všetky koaličné strany deklarujú jeho podporu v NRSR. Bezproblémové prijatie rozpočtu by dokázalo čiastočne upokojiť veľmi vypätú politickú situáciu.

Dalo by signál ekonomike, investorom i finančným trhom, že Slovensko je pripravené čeliť výzvam budúceho roka. Aj pri tejto príležitosti vyzývam ministra financií na nespájanie schválenia rozpočtu so schválením iných zákonov.

Práve pokoj vytvorený schválením zodpovedného rozpočtu, môže priniesť vhodnú klímu na dohodu o potrebných reformách,“ uzavrel Viskupič.

tv, foto: TASR/Jakub KotianNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 31-32/2022: Okrem slniečka nám podkurujú aj politici

Toto leto je poriadne horúce. A to nehovoríme len o vonkajšej teplote. Poriadne sa potíme …