Domov Komentáre VISKUPIČ: V prvom štvrťroku si rozpočet vedie veľmi dobre

VISKUPIČ: V prvom štvrťroku si rozpočet vedie veľmi dobre

0
0

Po troch mesiacoch roka 2022 sa príjmy štátneho rozpočtu vyvíjajú veľmi dobre. Na DPH sa skladáme pri našich nákupoch všetci. Medziročný nárast je 21%, a to sme mali v decembri lockdown, podobne ako v roku 2021 v decembri a januári. Preto je lepšie porovnávať kovidový 2022 oproti „nekovidovému“ 2020 v prvých 3 mesiacoch. A tu je nárast rovnakých 21%.

Čiastočne sa na náraste podieľa inflácia cien, ale je jasné, že ide aj o systémovú a trvalú zmenu. DPH je vyberaná vo vysokej výške, eliminované boli mnohé škodlivé schémy – kolotoče.

Podobne ako v roku 2021, aj v tomto roku DPH bude ťahúňom dobrého vývoja príjmov štátneho rozpočtu. Nominálne je nárast v roku 2022 oproti roku 2020 za 3 mesiace viac ako 300 miliónov eur. V porovnaní posledných 12 mesiacov ide o nárast vo výške jednej miliardy eur.

V prehľade Ministerstva financií vidno, že medziročný nárast všetkých daňových príjmov za I. štvrťrok je 22 % a viac ako 600 miliónov eur. Najrozumnejšie by bolo ich použiť na zníženie dlhu.

Ak dnes ale v súvislosti s potrebou výdavkov rozmýšľame: „odkiaľ zobrať“, tak sa ponúka „plnšia špajza“ ako sa predpokladalo. Za nás v SaS by bolo najrozumnejšie, pri vyššom ako očakávanom výbere daní, pozrieť sa na ich štruktúru a dane znížiť.

Dlhodobo navrhujeme pokles z 20 % na 10 % v sektoroch rekreačného, turistického ruchu, v gastro sektore a zjednotenie sadzby s 10 % daňou pri ubytovacích službách.

Veľmi by to pomohlo kovidom postihnutým sektorom a segmentom ekonomiky. Predpokladám, že za celý rok 2022 aj v konzervatívnom variante vyberie štát na DPH o pol miliardy eur viac ako je plánovaný rozpočet vo výške 8,130 miliardy eur.

Deficit štátneho rozpočtu skončil za 3 mesiace na polovičnej hodnote ako minulý rok. Namiesto 2 miliárd eur v mínuse, je len 1,1 miliardový deficit. Okrem nárastu príjmov zostali na rovnakej úrovni aj bežné výdavky: 4,8 miliardy eur.

Výborný štart do roka 2022 v pohnutých časoch. Dobrých správ je dnes málo. Som rád, že vo vývoji verejných financií vieme nájsť aj pozitívne správy.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…