Domov Komentáre VISKUPIČ: Vládna kríza

VISKUPIČ: Vládna kríza

0
0

Máme za sebou presne rok koaličnej vlády premiéra Igora Matoviča. Radšej by som bilancoval pozitívne výsledky. Spomínal, čo sa za rok podarilo a avizoval, čo plánujeme ďalej. Iste, urobili sme za rok aj veľa dobrých rozhodnutí.

Ak však po jednom roku fungovania čelíme zásadnej vládnej kríze, z vlády postupne odchádzajú úspešní a obľúbení ministri a aj premiér už oznámil, že skončí… nedá sa povedať inak, než že koalícia má za sebou neúspešný rok. Je pravda, že vláde celý rok komplikoval prácu koronavírus.

Koronavírus však nemožno označiť za priameho vinníka hroziaceho rozpadu vlády. Aj keď si to premiér Matovič nechce priznať, celá vládna kríza je zosobnená v jeho osobe a v nešťastnom štýle jeho vládnutia. Svojimi rozhodnutiami a rétorikou poštval proti sebe všetkých – koaličných partnerov, pani prezidentku, starostov a primátorov, odborníkov a veľkú časť verejnosti.

Ako ďalej? Potrebujeme rekonštrukciu vlády a nový model fungovania. Jedinou šancou na reálne pokračovanie vládnej koalície je dohoda všetkých 4 strán. Aby sme dokázali fungovať v budúcnosti, je potrebné si naozaj uvedomiť, čo a prečo nefungovalo. Relativizácia zodpovednosti, o ktorú sa pokúša Igor Matovič, je hneď prvým mínovým poľom, ktoré v budúcnosti vybuchne.

Z vlády odišiel jej najobľúbenejší minister aj najúspešnejšia ministerka. Z vlády sa však má odchádzať kvôli zlyhaniam, či vyvodeniu politickej zodpovednosti. Odchody nemajú byť oko za oko, zub za zub. Pomsta každému, kto si dovolil premiéra kritizovať, je smutným obrazom dnešných dní.

Ak má zrekonštruovaná vláda fungovať, musí byť nahradené to, čo nefunguje. Zároveň MUSIA zostať ministri, ktorí svoje rezorty viedli úspešne. Inak sa nepohneme z miesta. Vláda vzišla z vôle ľudu. A vôľu ľudí by sme stále mali počúvať a rešpektovať. Na máločom je v národe taká zhoda, ako na tom, kto je zodpovedný za krízu. Bez rešpektovania tohto faktu sa v koalícii nedokážeme pohnúť ďalej.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 31-32/2022: Okrem slniečka nám podkurujú aj politici

Toto leto je poriadne horúce. A to nehovoríme len o vonkajšej teplote. Poriadne sa potíme …