Domov Komentáre VISKUPIČ: Volíme generálneho prokurátora

VISKUPIČ: Volíme generálneho prokurátora

0
0

Štandardne by voľba generálneho prokurátora nemala byť najostrejšie sledovanou personálnou voľbou roka. Opak je ale pravdou, celá krajina s napätím sleduje aktuálny proces voľby generálneho prokurátora.

Všetci sme v šoku z prípadov neslávnej „slovenskej tradície“, kedy bolo vedenie Generálnej prokuratúry prepojené s politikmi a nevyriešenými kauzami.

Za dobrého generálneho prokurátora majú hovoriť transparentné výsledky jeho práce. Generálny prokurátor má skúmať prípad k prípadu a z minulosti vieme, že tomu tak nebolo. Veľa prípadov sa neotvorilo, zaniklo alebo sa o nich mlčalo.

Vo fungujúcej krajine má naozaj veľké slovo, dovolím si tvrdiť, že je jeden z najdôležitejších ústavných činiteľov. Musí byť čestný a spravodlivý, musia ho rešpektovať aj najvyšší ústavní činitelia. Ak mu neumožníme vykonávať jeho mandát slobodne, dostaneme sa do situácie, že krajina prestáva fungovať.

Vo svetových indexoch merania dobrého života a celkovej spokojnosti Slovensko dlhodobo vykazuje nízke hodnotenie v dovolaní sa spravodlivosti a v množstve korupcie. V takej krajine sa horšie pracuje, prichádza menej investorov, klesá dôvera v štát a štátne inštitúcie.

Ak neveríme tým, ktorých volíme a ak neveríme zástupcom úradov, vznikajú oprávnené pochybnosti v spravodlivosť systému. V takých časoch sa horšie prekonávajú krízy a „malé nespravodlivosti“ sa tak dejú na dennom poriadku. Záujem o Slovensko ako spoľahlivého partnera potom klesá.

Verejné vypočutia kandidátov, ktoré prebehli počas minulých týždňov a samotná voľba tak majú váhu, ktorá určí charakter smerovania krajiny na ďalšie roky. Spoločenský dopad novozvoleného generálneho prokurátora je jasný.

Za úlohu bude mať napraviť krivdy minulosti, musí nastoliť podmienky, kde za pochybenie bude platiť zákon rovnako pre každého. Toto dokáže iba MORÁLNA AUTORITA.

k chceme, aby sa na Slovensku dalo dobre pracovať, podnikať a žiť, musíme VŠETCI DODRŽIAVAŤ ZÁKON. Iná medicína nepomôže.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

RAŠI: Medicínsky nezmysel

Medicínsky nezmysel. Inak sa aktuálne celonárodné plošné testovanie, ktoré trvá deväť dní …