Domov Komentáre VISKUPIČ: Zbohom zdravý rozum, minister financií má pravdu, aj keď ju nemá

VISKUPIČ: Zbohom zdravý rozum, minister financií má pravdu, aj keď ju nemá

0
0

V naplno bežiacej kampani ku komunálnym a regionálnym voľbám ide Oľano zase zobrať obciam a VÚC-kám ďalšie financie.

Mimo akejkoľvek pozornosti bol na Finančnom výbore predložený pozmeňujúci návrh, ktorý od januára zvyšuje daňový bonus na dieťa na 140 € a vek na vyplatenie z doterajších 15 na 18 rokov.

To budú ďalšie stomilióny, ktoré budú samosprávam chýbať v ich rozpočtoch. Na Finančnom výbore tento pozmeňovák nenašiel dostatočnú podporu a neprešiel. Ďalší pokus Oľano učinilo na Hospodárskom výbore v pondelok… tam návrh už prešiel.

V situácii, keď si Slovensko bude musieť budúci rok požičať vyše 8,3 miliardy eur, je absolútne nezmyselné riešenie takto nad možnosti štátu podporovať aj deti bohatých rodičov.

Štát si požičiava, aby dával podporu aj tým, ktorí si ani nevšimnú, že im prišla na účet. Zbytočne tak zadlžuje práve deti, ktorým sa tvári, že pomáha. Toto absurdné riešenie, ktoré stálo Slovensko stabilnú vládu, má ešte ďalšiu absurdnú konotáciu.

Tri štvrtiny rodinného balíka zaplatia samosprávy (pretože daň z príjmu fyzických osôb je ich príjmom). Financie tak budú chýbať v ich rozpočtoch. Je nad slnko jasnejšie, že im tento výpadok bude musieť dofinancovať štát.

No a absurdný kruh politiky Igora Matoviča sa uzavrel. On chce a vie jediné – dostať všetkých do zlej situácie a potom sa balíčkami hrať na záchrancu.

Pritom stačilo urobiť dohodu, že samosprávam by sa nesiahalo na ich príjmy a oni by na oplátku nežiadali dofinancovanie – zvládli by rastúce ceny energií. Takáto dohoda bola na stole!

Deťom, ktoré pomoc potrebujú, by pomohol inou formou priamo štát – pomocou existujúcej siete sociálnych dávok.

Bolo by to zmysluplné, jednoduchšie, bez rozdeľovania spoločnosti, bez rozbitia koalície a s menším zadlžením štátu…ale nebolo by to podľa videnia sveta ministrom financií.

Je mi smutno, keď vidím do akých problémov sa Slovensko rúti. Ale na vrchnej palube stále hrá oslavná hudba a všetci sa potľapkávajú, ako je všetko dobre zrobené.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…