Domov Ekonomika Viskupič: Zníženie DPH na 10 % pre gastro sektor

Viskupič: Zníženie DPH na 10 % pre gastro sektor

0
0

V piatok počas parlamentnej schôdze predstavil predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič návrh zákona na zníženie DPH na 10 %, ktorý má pomôcť gastro sektoru i občanom. Gastrosektor po vlnách Covidu čelí inflácii, problémom zvyšujúcich sa cien potravín a energií i klesajúcej kúpyschopnosti obyvateľstva. 

Marián Viskupič, predseda Výboru pre financie a rozpočet uviedol: „Vždy robím všetko preto, aby návrhy zákonov boli adresné, odkomunikované s odbornou verejnosťou a pomohli presne tam, kde to najviac v ekonomike potrebujú.

Presne také sú naše daňové dvojičky. Ich súčasťou je aj návrh zákona na zníženie DPH v gastro sektore na 10 %. Absolvoval som niekoľko stretnutí s odborníkmi k tomuto návrhu, tí ľudia bijú na poplach.“

Množstvo strát a problémov

Združenia hotelov a reštaurácií uvádzajú, že jednotlivé vlny pandémie Covid 19 predstavovali prepad vývoja tržieb stravovacích zariadení o viac ako 80 %.

Reštaurácie, kaviarne, vývarovne a všetky ostatné prevádzky zostali odkázané na okienkový predaj, čo predstavovalo len 20 % z celkovej výšky pôvodných tržieb.

Druhá vlna pandémie spôsobila prepad tržieb o 70 %, a v tretej vlne bola už drvivá väčšina prevádzok zatvorená.

„Aj keď sa to niektorým bývalým koaličných kolegom možno stále nezdá dostatočne urgentné a dôležité, nemali by zabúdať na to, že gastro sektor je neoddeliteľnou súčasťou našej ekonomiky a tvorí viac ako 3 % HDP,“ uviedol Marián Viskupič.

Gastro sektor zabezpečuje širokú škálu služieb v oblasti cestovného ruchu. Formou vývarovní sa dnes stravuje veľká časť dôchodcov, jedálne zabezpečujú gro stravovania zamestnancov.

Cestovný ruch je, najmä v prípade regiónov, ktoré nie sú priemyselne aktívne, spoločne s poľnohospodárskou výrobou jediným zdrojom príjmov.

Gastro sektor dnes čelí extrémnemu zdražovaniu a zvyšovaniu cien energií takmer o dvojnásobok.

Hotely a reštaurácie nedokážu preniesť takto zvýšené náklady do cien svojich tovarov a služieb a to je likvidačný scenár pre väčšinu prevádzok. No ďalším obrovským problémom, ktorému čelia, je nedostatok pracovnej sily.

„Po troch vlnách pandémie Covid 19 sa mladí ľudia boja pracovať v gastro sektore. Väčšina z nich sa už zamestnala inde, v súkromnej alebo štátnej sfére a nemajú motiváciu na to, aby sa do gastro odvetvia vracali,“ dodal Viskupič.

Oproti prvému štvrťroku 2019 pracuje v segmente HORECA (hotely, reštaurácie, kaviarne) v tomto roku približne o 22 000 zamestnancov menej.

To predstavuje pokles zamestnanosti o 20 %. Dôvodom je aj platové ohodnotenie, ktoré v prvom štvrťroku 2022 bolo len 54 % z priemernej mzdy na Slovensku.

„Problémov, ktorým gastro čelí od roku 2020, je niekoľko a stále pretrvávajú. Ak nechceme mať úplne zdecimovaný sektor gastra, so všetkými negatívnymi dopadmi na ľudí a ekonomiku, je potrebné znížiť DPH na 10 %.

Slovensko má so sadzbou 20 %  štvrtú najvyššiu DPH na gastro sektor v EÚ. 19 krajín EÚ v nejakej forme aplikuje zníženú sadzbu DPH na reštauračné služby v rozmedzí od 5 do 13 %,“ konštatoval ďalej Viskupič.

Gastro potrebuje záchranné lano

Zníženie DPH na 10 % je odborníkmi považované za jeden z najefektívnejších nástrojov pomoci pre podnikateľov.

„10 % DPH by dokázala prilákať väčší počet zákazníkov, pretože zníži tlak na rast cien. Zároveň som presvedčený, že sa zníži aj množstvo daňových únikov.

Verím, že toto sú dostatočné dôvody na to, aby sa podarilo tento návrh zákona v parlamente schváliť. Verím, že máme dosť poslancov, ktorí vnímajú a vedia, že gastro nevyhnutne potrebuje záchranné lano,“ uzavrel Viskupič.

Či sa podarí tento návrh zákona schváliť, sa dozvieme tento týždeň v parlamente. Každopádne je najvyšší čas podať tejto oblasti pomocnú ruku, ak nechceme, aby všetky prevádzky krachovali.

tv, foto: TASR/Pavel Neubauer, archív MV Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…