Domov Zahraničie Víťazom volieb v ČR je koalícia SPOLU, tesne predstihla hnutie ANO

Víťazom volieb v ČR je koalícia SPOLU, tesne predstihla hnutie ANO

0
0

Víťazom volieb do českej Poslaneckej snemovne sa stala pravicová koalícia SPOLU, ktorá tesne predstihla hnutie ANO doterajšieho premiéra Andreja Babiša. Očakáva sa, že by mohla zostaviť vládu spoločne s liberálnou koalíciou Piráti a Starostovia. Karty však môže zamiešať prezident Miloš Zeman.

Koalícia SPOLU, ktorú tvoria strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09, sa do vedenia dostala krátko pred záverom sčítania hlasov. Hlasy jej odovzdalo 27,79 percenta zúčastnených voličov, pričom ANO dostalo 27,12 percenta.

Tretia skončila liberálna koalícia Piráti a Starostovia so ziskom 15,62 percenta hlasov, spolu s ňou by SPOLU malo v 200-člennej Poslaneckej snemovni väčšinu 108 kresiel.

Do dolnej komory parlamentu sa dostala ešte populistická strana Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomia Okamuru, ktorá má 9,56 percenta hlasov.

Hranicu piatich percent potrebnú na vstup do Poslaneckej snemovne neprekročila žiadna ďalšia z celkovo 22 kandidujúcich strán. Platí to aj o dosiaľ koaličných sociálnych demokratoch z ČSSD a komunistoch z KSČM, ktorí podporovali Babišovu vládu „zvonka“.

Obe strany pritom vypadli z Poslaneckej snemovne po prvý raz od vzniku samostatnej ČR. Volebná účasť dosiahla takmer 65,5 percenta, čo je najviac od roku 1998.

Na základe prepočtu hlasov obsadí v Poslaneckej snemovni koalícia SPOLU 71 kresiel. Hnutie ANO bude mať 72 mandátov, Piráti a Starostovia 37 poslancov a SPD 20 kresiel.

Kto zostaví vládu?

Predseda ODS a volebný líder koalície SPOLU Petr Fiala avizoval rokovania o vytvorení vlády s koalíciou Piráti s Starostovia. „Zmena je tu, my ju uskutočníme,“ vyhlásil Fiala s tým, že výsledky volieb sú jednoznačné a parlamentnú väčšinu nemôže ignorovať ani prezident Miloš Zeman.

Ten povedal, že zostavením vlády poverí víťaza volieb, za ktorého však nebude považovať žiadnu koalíciu, pretože tie sú podľa jeho tvrdenia podvodom na voličoch.

Zeman sa už v nedeľu stretol s Andrejom Babišom, následne musel byť hospitalizovaný, a teda je otázne, kedy a koho poverí zostavovaním vlády. Pripomeňme, že aj doteraz vládlo Babišove hnutie ANO v menšinovej vláde, no s podporou komunistickej strany.

Samotný český premiér ešte v sobotu večer označil volebný výsledok svojho hnutia ANO za skvelý po „špinavej kampani“ voči nemu.

„Ak ma pán prezident poverí, tak budem vyjednávať a oslovím koalíciu SPOLU,“ priblížil Babiš, no nespresnil, čo by mohol ponúknuť koalícii, ktorá dlhodobo odmieta spoluprácu s ním. Podľa servera iDnes.cz vylúčil rokovania s Pirátmi a Starostami, ktorí skončili tretí.

Paradox: Víťaz nemá najviac kresiel

Najviac mandátov vo voľbách do českej Poslaneckej snemovne získalo hnutie ANO, a to napriek tomu, že podľa počtu odovzdaných hlasov skončilo až na druhom mieste.

Je to spôsobené systémom prepočtu hlasov na mandáty, konkrétne tým, ako sa volilo v jednotlivých krajoch v novom systéme prepočtu mandátov. Ten schválil parlament potom, ako Ústavný súd tento rok vo februári zrušil starý spôsob.

Prekážalo mu, že výrazne zvýhodňoval silné strany na úkor slabých. Podľa nového systému sa prvý súčet hlasov, čiže prvé skrutínium, snaží rozdeliť čo najviac mandátov už na úrovni krajov.

V druhom skrutíniu sa potom rozdeľujú nepridelené mandáty na základe zvyškových nevyužitých hlasov. Každá strana však v druhom skrutíniu dostane približne rovnaký počet kresiel.

red, TASR, foto: TASR/APNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…