Domov Slovensko Vláda bude vládnuť v menšine

Vláda bude vládnuť v menšine

0
0

Už niekoľko týždňov poskakovala slovenská vláda na hranici menšinovej vlády. Zvrátiť to mohla jedine demisia ministra financií Igora Matoviča. K tej však nedošlo, a tak podali demisiu všetci ministri dosadení stranou SaS, ktorá ešte predtým odišla aj z koalície. Ako v pondelok oznámil premiér Eduard Heger (OĽaNO), vláda bude ďalej pokračovať ako menšinová.

Ešte pred letnými prázdninami dala strana SaS ultimátum hnutiu OĽaNO, aby minister financií odišiel z vládneho postu, inak odídu ministri liberálov. Hnutie si však svojho lídra zastalo, a tak zareagovala SaS.

V posledný deň ultimáta, teda 31. augusta, podal demisiu predseda SaS Richard Sulík. Dnes už minister hospodárstva v demisii však požiadal kolegov, aby so svojimi demisiami počkali.

Hnutie OĽaNO totiž prišlo na poslednú chvíľu s návrhom, že spoločne so Sulíkom odíde z vlády aj Matovič. Stalo by sa tak však až po tom, čo by SaS odsúhlasila desať opatrení z dielne OĽaNO, týkajúcich sa najmä boja proti zdražovaniu a inflácii.

Liberáli na to zareagovali, že sú pripravení rokovať, ale až po odchode Matoviča z postu šéfa rezortu financií. Na splnenie tejto požiadavky dali liberáli hnutiu ešte pár dní, presnejšie do pondelka 5. septembra.

Opäť si kopol

V rozhodnutí hnutia OĽaNO a jeho lídra zotrvať na svojom poste, sa však nič do tohto termínu nezmenilo. Navyše v relácii rádia Expres svojho bývalého koaličného partnera opäť nijak nešetril.

SaS podľa Matovičových slov povalí tretiu protikorupčnú demokratickú vládu. Uviedol tiež, že liberáli vydierajú a poza chrbát si kupujú poslancov OĽANO.

Napríklad Juraja Krúpu, ktorý odišiel z klubu OĽANO do SaS. Podľa jeho slov mu sľúbili miesto na kandidátke. Minister financií to okomentoval ako ohrozenie demokracie a korupciu.

Liberáli navyše podľa lídra OĽANO nevylúčia spoluprácu s Ficom. Sulíka zároveň označil za „totálne neschopného diletanta“. Pripomenul, že predseda vlády organizoval stretnutia k riešeniu energetickej krízy a Sulík nebol schopný prísť s návrhmi.

Liberáli podľa Matoviča utekajú z boja a Sulík si diktuje podmienky v čase, keď majú ľudia iné problémy. Pri otázke, či sa nebojí svojho odvolávania, podotkol, že SaS nemôže dať v parlamente sama návrh na jeho odvolanie z funkcie ministra.

Pripomenul, že nemá potrebných 30 podpisov a musela by sa „spiknúť“ s mafiou zo Smeru-SD, Hlasu-SD a s fašistami.

Podali demisie

Keďže okrem odkazu, že minister financií nikam neodchádza, hnutie OĽaNO nepristúpilo k žiadnej akcii, aj zvyšní ministri SaS v pondelok podali demisie.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, minister školstva Branislav Gröhling a minister zahraničných vecí Ivan Korčok tak nasledovali lídra strany. Ten na tlačovej konferencii uviedol, že SaS odchádza do opozície.

„To, čo zažíva Slovensko pod vedením Igora Matoviča, sa nedá nazývať inak ako rozvrat,“ podotkol Sulík a pripomenul dôvody SaS na odchod z vlády. Partneri mali podľa slov Sulíka dva mesiace na to, aby sa zariadili a ukázali, že im na krajine záleží.

Sulík opakovane kritizoval ministra financií Matoviča. Hovoril o jeho konfliktoch či neschopnosti, spolupráci s fašistami, znásilňovaní legislatívneho procesu a rozvrate verejných financií.

Nádejou na zmenu bol podľa Sulíka premiér Eduard Heger, no nechal sa Matovičom šikanovať. Dodal, že po dvoch rokoch tak končia vo vláde, v ktorej robili kvalitnú robotu.

„Ostáva po nás kus dobrej práce a sme na ňu hrdí. Budeme konštruktívnou, odbornou, ale aj tvrdou opozíciou,“ poznamenal.

Ministrov nahradia odborníci

Premiér Eduard Heger po pondelkovom rokovaní svojho kabinetu v reakcii na odchod ďalších ministrov svojej vlády oznámil vstup do menšinovej vlády. Ako uviedol, uvoľnené stoličky po ministroch liberálov chce obsadiť odborníkmi.

S ich menami však plánuje najprv oboznámiť prezidentku Zuzanu Čaputovú. Budúci týždeň by ich mohla spoznať aj verejnosť. Ako prezidentka uviedla, zmenám vo vláde sa bude venovať hneď, ako sa vráti z pracovnej cesty.

Deklarovala, že vždy bude zvažovať ponúknutých kandidátov, no nevidí dôvod predlžovať aktuálnu agóniu v súvislosti s vládnou krízou. Od premiéra očakáva mená kandidátov na uvoľnené miesta.

Apelovala na ukončenie konfliktov a na stabilnú vládu, pričom upozornila na aktuálnu energetickú krízu.

Počítajú s podporou

Pri schvaľovaní zákonov v parlamente sa chce Heger s menšinovou vládou uchádzať o hlasy poslancov demokratických strán. Vylúčil rokovania o podpore s poslancami ĽSNS.

„Máme viacero vecí, ktoré potrebujeme najbližšie obdobie schváliť. Najväčšia priorita je pomoc ľuďom,“ uviedol premiér. Najväčšou prioritou schvaľovania v parlamente budú podľa neho zákony v súvislosti s energetickou krízou.

„Predpokladám, že z tohto pohľadu bude aj podpora v parlamente väčšinová, lebo to bude pomoc ľuďom,“ poznamenal predseda vlády. Predpokladá, že tak ako počas pandémie bude celý parlament podporovať riešenia na pomoc ľuďom.

Druhou prioritou sú podľa neho zákony súvisiace s plánom obnovy. Očakáva, že návrh, ktorý prinesú na jeseň, podporí aj SaS. Pri podpore zákonov z programového vyhlásenia vlády pôjde o konkrétne politické rokovania.

Martin Sokol, TASR, foto: TASR/Pavel Neubauer  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…