Domov Ekonomika Vláda navrhla nový systém odmeňovania, KOZ ho odmieta

Vláda navrhla nový systém odmeňovania, KOZ ho odmieta

0
0

Vláda po dlhom čase predložila návrh na zmenu systému odmeňovania zamestnancov vo verejnej sfére. Ten sa vôbec nepozdáva odborárom, ktorí dokonca pohrozili aj štrajkom.

Ešte minulý rok asi tri stovky zamestnancov verejnej správy protestovali za zmenu systému odmeňovania.

„Vyzývame vládu, aby bola prijatá taká reforma systému odmeňovania, ktorá v zmysle ústavy zabezpečí právo na odmenu za vykonanú prácu, dostatočnú na to, aby umožnila dôstojnú životnú úroveň,“ vyzývala Konfederácia odborových zväzov (KOZ) ešte v novembri 2017 a zároveň pripomenula, že už pred dvomi rokmi vznikla pracovná skupina, ktorá mala pripraviť návrh na zmenu systému odmeňovanie zamestnancov vo verejnej správe.

Dočkali sa ale spokojní nie sú

KOZ sa teraz dočkala. Vláda konečne predložila návrh nového systému odmeňovania zamestnancov pracujúcich vo verejnej sfére. Avšak ten sa KOZ nepozdáva.

„Očakávame ďalší návrh, ktorý bude korešpondovať s našimi predstavami,“ povedala viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová. Podľa návrhu by mal byť plat zamestnanca pracujúceho vo verejnom záujme určený minimálnou hranicou, pričom jeho hodnota má byť určená individuálnou dohodou medzi zamestnancom a zamestnávateľom.

To podľa odborárov vytvára priestor pre korupciu a môže sa stať, že čerstvý absolvent by mohol mať v rovnakej platovej triede aj o 2 až 3 stovky vyšší plat ako zamestnanec s 20-ročnou praxou.

„Odmietame to, že sa nezohľadňuje prax. Je to postavené na svojvôli, vnáša sa do toho vysoká dávka subjektivizmu,“ povedala. Pri stanovení platu by mali byť zohľadnené odpracované roky a kvalifikačné predpoklady.

Čakajú nový návrh

Odborári očakávajú od vlády nový návrh. Ten súčasný totiž podľa Uhlerovej vôbec nerieši aktuálny problém odmeňovania vo verejnej sfére, keď polovica platových tried nekorešponduje s úrovňou minimálnej mzdy.

Uhlerová zároveň pohrozila, že pokiaľ sa odborári s vládou nedohodnú, sú zamestnanci verejnej sféry ochotní ísť do štrajku. Úrad vlády ku kritike návrhu uviedol, že predložený materiál je len východiskom pre začatie rokovaní s partnermi.

„Pripúšťame, že výsledný návrh zmeny systému odmeňovania zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme môže byť odlišný a bude výsledkom dohody s Konfederáciou odborových zväzov, Združením miest a obcí Slovenska a Ministerstvom financií SR,“ uviedol informačný odbor Úradu vlády SR.

Čo sa odborárom nepáči

  • zrušenie platových stupňov podľa rokov odpracovanej praxe
  • zavedenie zmluvného platu ako súčtu tarifného platu a vybraných príplatkov

ano, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Odborníci preskúmali potopenú nemeckú ponorku z prvej svetovej vojny

Odborníkom sa podarilo po prvý raz preskúmať nemeckú ponorku, ktorú počas prvej svetovej v…