Domov Ekonomika Vláda predstavila opatrenie na pomoc zamestnancom, firmám a SZČO

Vláda predstavila opatrenie na pomoc zamestnancom, firmám a SZČO

0
0

Slovenská vláda cez víkend predstavila ekonomické opatrenia, ktoré by mali pomôcť zamestnancom, SZČO a firmám prekonať zložité obdobie spôsobené krízou koronavírusu, ktorá zo dňa na deň pozastavila takmer celý ekonomický život naprieč celým svetom. Pozatvárané firmy a obchodné prevádzky budú znamenať veľké finančné straty. Práve tie sa bude snažiť aspoň z časti vyriešiť vláda navrhnutými ekonomickými opatreniami.

Vláda v nedeľu predstavila prvých 7 opatrení na minimalizáciu ekonomických dopadov pandémie s názvom Prvá pomoc zamestnancom, firmám a SZČO.

Preplatia mzdy zamestnancov povinne zatvorených prevádzok

Prvé opatrenie počíta s preplatením 80 % hrubého platu zamestnanca vo firmách, ktorých prevádzky boli, alebo sú povinne uzavreté.

Súčasťou preplatenej sumy budú aj dane a odvody, pričom táto pomoc môže byť do výšky 200 tisíc eur na firmu a štát bude preplácať 80% z maximálne hrubej mzdy vo výške 1 100 eur.

V tejto súvislosti však treba uviesť, že ešte pred prijatím tohto opatrenia povolil štát otvorenie, za zvýšených hygienických opatrení, viacerých prevádzok, a to záhradníctiev, očných optík, služieb STK a emisnej kontroly, lízingových služieb, predajní a servisov bicyklov, notárov a advokátov, stavebnín, galantérií, farieb, lakov, elektroinštalačných služieb, železiarstiev, zberných dvorov, servisov výpočtovej a telekomunikačnej techniky, či kľúčových služieb.

Poskytnutie príspevku sekundárne postihnutým subjektom

Štát ďalej poskytne príspevky firmám na plat zamestnanca, alebo živnostníkom, ktorí síce pokračujú v činnosti, ich tržby však výrazne v čase pandémie klesli.

Tržby sa budú porovnávať s rovnakým obdobím minulého roka. Tieto opatrenia však budú mať aj svoje limity, napríklad maximálnu výšku príspevku na mzdu, či napríklad celkový limit príspevku pri poklese tržieb na jeden subjekt.

Výška príspevku pre firmu môže byť maximálne 800 tisíc eur za rok. Pri poklese tržieb o viac ako 20 % bude tento príspevok 180 eur, pri poklese viac ako 40 % to bude 300 eur, pri viac ako 60 % pôjde o sumu 420 eur a pri poklese viac ako 80 % to bude čiastka 540 eur.

Odklad preddavkov a preplácanie PN a OČR

Pre firmy, ktorých tržby v apríli klesnú o viac ako 40 %, prípadne v marci boli nižšie o viac ako 20 %, zase vláda otvára možnosť odkladu platby odvodov za zamestnávateľa a taktiež odklad preddavkov dane z príjmu.

Súčasťou opatrení je aj možnosť započítania si doteraz nezapočítanej straty od roku 2014 vrátane. V rámci opatrení je už aj skôr komunikované predĺženie karanténnej OČR vo výške 55 % hrubej mzdy pre rodičov, ktorí museli zostať doma s deťmi kvôli zatvoreným školám, až do doby ukončenia karanténnych opatrení.

Už skôr schválila vláda aj to, že ľuďom na PN bude hradiť štát 55 % z ich hrubej mzdy už od prvého dňa.

500 miliónov na bankové záruky

Ďalším opatrením je poskytnutie bankových záruk na pôžičky vo výške 500 miliónov eur mesačne. Tie by mali byť poskytnuté podnikateľom za zvýhodnených podmienok, o detailoch však ešte vláda s bankami rokuje.

Rovnako tak aj o možnostiach odkladu splátok úverov na niekoľko mesiacov pre firmy i fyzické osoby.

Prídu aj ďalšie opatrenia

Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka, ktorý je zároveň podpredseda vlády pre ekonomiku, ide o hlavnú časť pomoci slovenskému hospodárstvu.

V nasledujúcich dňoch by totiž mali prísť ďalšie desiatky menších opatrení, ktoré majú za cieľ zjednodušiť život podnikateľov a zmierniť dopad pandémie na ich podnikanie.

Predstavených sedem základných opatrení je však podľa neho podstatný krok, ktorý bolo potrebné urobiť a je to zároveň aj jasný signál zamestnávateľom.

„Chcel by som ich poprosiť, aby veľmi dobre zvážili každú jednu výpoveď, bolo by to veľmi nešťastné,“ dodal. Ako doplnil premiér Igor Matovič, pomoc sa určite nebude vzťahovať na zamestnancov vo výpovednej dobe. Podmienkou teda bude zachovanie pracovného miesta.

Vyjde nás to na 1 miliardu mesačne

Minister financií Eduard Heger tvrdí, že tieto opatrenia pokryjú asi 800 tisíc zamestnancov a vyjdú Slovensko miliardy eur. „Táto pomoc je naozaj masívna, svojím objemom sa zapíše do histórie Slovenska.

Rozsah tejto pomoci bude pri priamej pomoci vo výške 1 miliardy eur mesačne a v bankových zárukách vo výške pol miliardy eur mesačne,“ tvrdí. Slovensko si bude musieť na to požičať. Predchádzajúca vláda totiž podľa Hegera nechala „prázdnu špajzu“.

Kritika opatrení

Iniciatíva slovenských maloobchodníkov, ktorá vznikla ako reakcia na súčasnú kritickú situáciu v maloobchode, víta rozhodnutie vlády prijať viacero opatrení na ochranu podnikateľov a živnostníkov pred dopadmi pandémie Covid-19.

ňKonštatuje však, že ich nepovažuje v tejto chvíli za dostatočné. Podľa iniciatívy sú viaceré opatrenia nedostatočne zadefinované a z pohľadu maloobchodníkov zatiaľ nejednoznačné.

Nastavený maximálny limit príspevkov 200 tis. eur na jednu spoločnosť považuje iniciatíva za diskriminačný voči väčším zamestnávateľom a podľa nej môže ohroziť veľké množstvo pracovných miest.

„Žiadne z opatrení neadresuje problém s platením nájomného. Väčšina prenajímateľov naďalej vyžaduje platby aj za prenájom priestorov prevádzok, ktoré nemôžeme využívať,“ uviedla iniciatíva vo vyhlásení.

„Maloobchodníci patria medzi najviac zasiahnuté časti slovenskej ekonomiky, preto vyzývame vládu, aby pripravila aj adresné opatrenia pre tento segment,“ dodáva Iniciatíva slovenských maloobchodníkov.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…