Domov Slovensko Vláda rozhodla: Na Slovensko priletia americké stíhačky

Vláda rozhodla: Na Slovensko priletia americké stíhačky

0
0

Avizovaný nákup stíhačiek na ministerstve obrany rezonoval na verejnosti i v politike už nejaký ten mesiac. Neustále diskusie o modernizácii našej armády a o tom, že si musíme plniť záväzky v rámci NATO, však nikoho neuspokojili.

Odborná verejnosť očakávala, pre aký druh lietadla sa rozhodneme, zatiaľ čo tá laická chcela vedieť, koľko nás to bude stáť. Nahradiť staré MIG-29 je nutnosť. Bude to švédsky stroj JAS-39 C/D Gripen alebo americká F-16 Block 70/72?

Konečný verdikt

Sám minister obrany Peter Gajdoš niesol na svojich pleciach vážne rozhodnutie. Treba však povedať, že nákup takýchto rozmerov si svoj čas určite vyžaduje.

Verejnosť však ťažili hlavne informácie, ktoré hovorili o miliardách eur, no nikto nevedel, za čo presne budeme platiť. Rozhodnutie malo padnúť už koncom júna, no ministerstvo obrany ešte potrebovalo čas. Teraz je to jasné.

Slovensko zaplatí približne 1,589 miliardy eur Američanom za 14 kusov stíhačiek F-16 Block 70/72. Táto suma nepôjde z nášho rozpočtu naraz. Odchádzať bude postupne. Ide o sumu, ktorá obsahuje výcvik pilotov, personálu, zásoby munície a takisto náklady na prevádzku a logistiku po obdobie 2 rokov.

Vláda tento nákup schválila, pričom prvé stíhačky by mali na Slovensko doraziť v rokoch 2021 až 2022, v prípade podpisu zmluvy v tomto roku. „Netreba to naťahovať, do augusta sa už nedozvieme nič nové,“ vyslovil predseda vlády Peter Pellegrini.

Najvýhodnejšia ponuka

Polemiky ohľadom nákupu amerických stíhačiek sa týkali predovšetkým sumy za samotné stroje a ich ďalšie náklady. „Na základe dôkladných analýz sme vybrali to najlepšie riešenie, pretože ide o špičkové moderné stroje, ktoré z hľadiska ceny, kvality a spôsobilostí, ako aj toho, čo si môžeme ako krajina dovoliť, nemajú konkurenciu,“ odpovedal minister Gajdoš na početnú kritiku spojenú s týmto nákupom.

Ministerstvo si teda stojí za tým, že americká ponuka bola výhodnejšia ako tá švédska. Zároveň zmietol zo stola aj prvotnú možnosť prenájmu švédskych Gripenov, o ktorej rokovalo ešte ministerstvo za vlády Martina Glváča.

Historicky najväčší projekt

V histórii Slovenskej republiky ide o najväčšiu investíciu a zároveň i modernizáciu ozbrojených síl SR. Vďaka novým lietadlám nebudeme závislí na ochrane vzdušného priestoru inými krajinami, získame suverenitu a odlíšime sa aj od Maďarov či Čechov, ktorí napríklad využívajú práve švédske Gripeny.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…