Domov Ekonomika Vláda sa dohodla s elektrárňami: Stabilné ceny za nedvíhanie dane

Vláda sa dohodla s elektrárňami: Stabilné ceny za nedvíhanie dane

0
0

Slovenské elektrárne (SE) budú do roku 2024 pre slovenské domácnosti dodávať elektrinu za súčasnú cenu, a to vo výške 61,21 eura za megawatthodinu (MWh). Vláda zároveň z rokovania Národnej rady (NR) SR stiahne návrh zákona o dani z nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením.

Regulovanú cenu elektriny vo výške 61,21 eura za MWh budú Slovenské elektrárne v dodávkach pre domácnosti účtovať až do konca roku 2024.

Pokiaľ sa nebudú meniť poplatky za prenos a distribúciu či tarifa za prevádzku systému, ktoré sú regulované štátom, koncové ceny elektriny sa v tomto období domácnostiam nezmenia.

„Dohodli sme sa na kľúčovom riešení pre stabilizáciu cien elektrickej energie na nasledujúce tri roky,“ povedal na tlačovej konferencii minister financií Igor Matovič.

Pokiaľ by nedošlo k tejto dohode, zvýšila by sa v budúcom roku koncová cena elektriny pre domácnosti podľa súčasných cien na burze o približne 80 %.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) odhadol, že takto priemerne každá domácnosť za roky 2023 a 2024 ušetrí 500 eur. Spolu má ísť o približne jednu miliardu eur s daňou z pridanej hodnoty.

Niečo za niečo

Dohoda obsahuje aj záväzok vlády, že nebude pre Slovenské elektrárne v nasledujúcich rokoch meniť podnikateľské prostredie.

Vláda totiž minulý týždeň prišla s návrhom na zdanenie nadmerného zisku z elektriny vyrobenej v jadrových elektrárňach. Slovenské elektrárne avizovali, že toto zdanenie by mohlo priviesť firmu do krachu.

„Spoločne sme našli riešenie, ktoré umožní dlhodobé prežitie a fungovanie Slovenských elektrární,“ povedal zástupca akcionárov SE Jan Špringl.

„Súčasne týmto Slovenské elektrárne získavajú záruku, že nedôjde k zásadnej zmene odvodov, poplatkov a daní a regulatorného prostredia, v ktorom fungujú SE v tomto období,“ dodal.

„Jeden veľký odžub“

Riešenie sa však nepáči opozícii ani odborníkom. „Zlý nápad ‚atómovej dane‘ nahradil podobne nezdravý strop na ceny elektriny od SE.

Takýto krok bude mať zásadný negatívny dosah na samotné Slovenské elektrárne, ktoré prídu potenciálne o stovky miliónov eur,“ upozornil Radovan Ďurana, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS).

Podľa SE pripraví dodávka elektriny domácnostiam za aktuálne regulované ceny v nasledujúcich dvoch rokoch túto spoločnosť o približne 850 miliónov eur bez DPH. Podľa predsedu opozičnej strany Smer-SD Roberta Fica je dohoda vlády a SE „jeden veľký odžub“.

„Bol to návrh z dielne vlády, aby sme SE zobrali ročne 50 miliónov eur. Za tri roky by to bolo 150 miliónov eur. Ja dnes však čítam, že dohoda bude SE stáť 850 miliónov eur, toto treba vysvetliť,“ podčiarkol Fico.

Poznamenal, že SE nie sú štátny podnik, štát v SE má menšinu. „Moja otázka znie, čo to znamená, že zastavili cenu (elektriny) na úrovni nad 62 eur za megawatthodinu (MWh). To vysoké, čo dnes ľudia platia, budú platiť aj naďalej?

A čo keď to bude inak? Ako to bude s ďalšími poplatkami, napríklad za distribúciu, či poplatkami za prenos?“ pýta sa predseda strany Smer-SD.

red, TASR, foto: shutterstock  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…