Domov Slovensko Vláda schválila nové pravidlá voľby šéfa policajtov

Vláda schválila nové pravidlá voľby šéfa policajtov

0
0

Po slede udalostí, ktoré Policajný zbor Slovenskej republiky sprevádzali v poslednom období, najmä od vraždy novinára, sa načrtla otázka, či sú na jeho čele správni ľudia. Výmena šéfa policajného zboru tak bola nevyhnutnosťou, podobne ako aj nové pravidlá jeho voľby.

Hovorí sa síce o nich už dlhšiu dobu, avšak jasnejšie kontúry dostali práve minulý týždeň, keď ich ministerka vnútra predstavila na zasadaní vlády. Aké zmeny teda čakajú voľbu prezidenta Policajného zboru?

Voľba policajného prezidenta podľa novely

Kvalifikácia – 10 rokov praxe a 5 rokov vo vedúcej funkcii, vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa, bezúhonnosť

Vymenovanie – o kandidátoch bude rozhodovať sedemčlenná komisia v zložení nominantov, z ktorých dvoch vyberú ministerstvo vnútra a po jednom generálna prokuratúra, policajný prezident, šéf inšpekcie, rektor policajnej akadémie a odbory. Minister vnútra následne predloží na obe pozície (policajný prezident a šéf inšpekcie) aspoň troch kandidátov branobezpečnostnému výboru. Výbor bude schvaľovať kandidátov nadpolovičnou väčšinou. Následne vybraného kandidáta menuje (ale aj nemusí) minister vnútra.

Funkčné obdobie – prezident PZ bude menovaný na 4 roky pričom bude mať možnosť sa o post uchádzať ešte raz. Celkovo teda jeden uchádzač môže byť vo funkcii maximálne 8 rokov.

Odvolávanie – odvolať policajného prezidenta môže minister vnútra po súhlase 3/5 všetkých členov brannobezpečnostného výboru. Rovnako to platí aj v prípade šéfa policajnej inšpekcie.

Kritizovaná novela dostala zelenú

Súčasný policajný prezident Lučanský s ministerkou Sakovou.

Samozrejme, v radoch opozície zrejme nie je politik, ktorý by v prípade návrhov vlády niečo nenamietal. Inak tomu nebolo ani pri tvorbe novely zákona o voľbe šéfa PZ.

V tomto prípade však novela skutočne obsahovala nezrovnalosti. „Problematická je dĺžka volebného obdobia nového policajného prezidenta,“ potvrdila ministerka vnútra Saková ešte v auguste, kedy vláda navrhovanú novelu stiahla z rokovania.

Prvotný návrh hovoril o funkčnom období nového policajného prezidenta v dĺžke trvania 7 rokov. Kritizované body v novele Saková upravila. Zmien však napokon nebolo veľa, no novelu i tak vláda schválila s platnosťou od nového roka.

Dovtedy na čele polície bude terajší náhradník Milan Lučanský. Je teda pomerne nelogické, že novela, ktorá bola koncom augusta stiahnutá z rokovania vlády, na druhýkrát prešla len s minimálnymi zmenami.

Opozícia kričí

„Ak bude zákon schválený, tak bude jedným z prvých, ktoré bude musieť nová vláda po najbližších parlamentných voľbách zmeniť. Toto je pokus o zabetónovanie beztrestnosti súčasnej garnitúry,“ vyslovil rozhorčenie poslanec za OĽaNO Gábor Grendel.

Naopak predsedovi Mostu-Híd sa pevne stanovené funkčné obdobie pozdáva. „Je to väčšia nezávislosť od politických strán,“ poznamenal Béla Bugár.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Pre pobavenie publika

Hovorí sa, že škodoradosť je najlepšia radosť. My sa však nechceme nikomu vysmievať, len v…