Domov Slovensko Vláda schválila zriadenie nového súdu

Vláda schválila zriadenie nového súdu

0
0

Vláda minulý týždeň schválila novelu ústavného zákona, podľa ktorej vznikne nový súd – Navyšší správny súd SR. Nový súd bude sídliť v Bratislave a riadne fungovať by mal začať v druhej polovici roka 2021.

Najvyšší správny súd SR bude rozhodovať o zákonnosti volieb do samospráv či o rozpustení alebo pozastavení činnosti politickej strany alebo hnutia.

Taktiež bude mať na starosti disciplinárnu zodpovednosť sudcov, prokurátorov a ďalších právnických profesií.

Najvyšší správny súd bude mať v hierarchii všeobecných súdov rovnocenné postavenie s Najvyšším súdom SR.

„V Slovenskej republike tak budú pôsobiť dve najvyššie súdne inštancie, pričom najvyšší správny súd bude najvyššou súdnou inštanciou pre oblasť správneho súdnictva a najvyšší súd bude najvyššou súdnou inštanciou pre oblasť občianskoprávnych, obchodnoprávnych a trestných vecí,“ uvádza sa na stránke ministerstva spravodlivosti.

Prvého predsedu Najvyššieho správneho súdu SR prezidentovi Slovenskej republiky navrhne Súdna rada SR.

„Správne súdnictvo je ťažiskový súdny subsystém, ktorý je nastavený najmä na ochranu jednotlivca pred rozhodnutiami, opatreniami a postupmi najmä výkonnej moci. Je pridanou hodnotou, že najvyšší správny súd bude vykonávať aj disciplinárne súdnictvo,“ uviedol predseda súdnej rady Ján Mazák.

Zriadenie správneho súdu vítajú

Sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu (ZOJ) súhlasí s právnou úpravou, ktorá dáva správnemu súdu rozšírené kompetencie rozhodovať okrem správnych vecí aj o disciplinárnych previneniach sudcov.

„Pri jej realizácii bude kľúčové, aby v senátoch, ktoré budú mať disciplinárnu právomoc, pôsobili skúsení a nespochybniteľní sudcovia z hľadiska ich bezúhonnosti.

Nemali by to teda byť napríklad úplní nováčikovia z prostredia mimo súdu alebo sudcovia, ktorí sú spochybniteľní napríklad v súvislosti s prebiehajúcimi trestnými konaniami voči sudcom,“ dodala hovorkyňa ZOJ Katarína Javorčíková.

Zriadenie súdu víta aj organizácia Via Iuris. „Podstatné je, že budeme mať konečne zriadený osobitný súd pre agendu správneho (administratívneho) súdnictva, ktorá je veľmi rozsiahla a rôznorodá a v posledných rokoch sa dynamicky vyvíja,“ uviedla pre agentúru SITA Katarína Žitmiaková z Via Iuris.

Podotýka, že správny súd preberie aj agendu disciplinárnych konaní, ktoré treba urgentne riešiť. Správny súd má mať na to zriadené osobitné kolégium.

„Zriadenie najvyššieho správneho súdu aj s prebratím tejto agendy je dlho očakávaným a jednoznačne pozitívnym krokom.

Škoda len, že navrhovatelia nevyužili možnosť na to, aby sa takáto inštitúcia zriadila mimo hlavného mesta – po vzore ústavného súdu, alebo tiež Najvyššieho správneho súdu Českej republiky, ktorý sídli v Brne,“ uzavrela Žitmiaková.

red, SITA, foto: shutterstock  • Truban vysvetľoval, prečo pustil Bödöra

    Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Michal Truban v pondelok pred osobitnou komisi…
  • Novým šéfom súdnej rady sa stal Ján Mazák

    Novým predsedom Súdnej rady SR sa stal Ján Mazák. Rozhodli o tom členovia súdnej rady na j…
Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Boston Cháru ešte nepodpísal. Môže skončiť v Colorade

Hokejový Boston Bruins už má pod zmluvou osem obrancov, ale stále nie Zdena Cháru. Štyrids…