Domov Ekonomika Vláda si v údajoch o deficite rozpočtu protirečí

Vláda si v údajoch o deficite rozpočtu protirečí

0
0

Na jednej strane vláda tvrdí, že v roku 2020 plánuje vyrovnaný rozpočet, na druhej strane čísla z jej vlastného dokumentu ukazujú, že k naplneniu tohto plánu treba nájsť ešte zhruba 300 miliónov eur. Rok 2020 je volebný, čo zvýrazňuje pochybnosti nad vládnym sľubom.

Reči o znížení vládneho dlhu, ktorý je v prepočte až 8 000 eur na občana, tak znova zostávajú v rovine teórií. Aj preto, že apetít vládnych politikov nadbiehať voličom a kupovať si ich hlasy rôznymi nezmyselnými opatreniami, stále trvá.

Vláde sa zatiaľ nedarí naplniť jej vlastné sľuby o spomalení zadlžovania Slovenska. Nielenže posúva termín, kedy má byť rozpočet vyrovnaný, ale neplní ani rozpočtové deficity, ktoré si sama schváli a naplánuje.

Dve čísla o tom istom

Minulý rok sa zaviazala, že schodok verejných financií neprekročí 1,9 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), čo je v prepočte 1,36 miliardy eur. No podľa najnovších informácií to bude napokon až 2,2 percenta HDP, teda 1,76 miliardy eur.

Vyplýva to z Návrhu rozpočtového plánu SR z dielne ministerstva financií, ktorý schválila vláda, aby ho mohla poslať na hodnotenie do Bruselu. Na rovnakom rokovaní pritom vláda schválila návrh štátneho rozpočtu na budúci rok, kde za rok 2016 uvádza iné číslo deficitu, ktoré je dokonca o dve desatiny nižšie ako pôvodne plánovaných 1,9 percenta HDP.

Faktom je, že čísla za minulý rok sa ešte stále prepočítavajú a definitíva bude známa tento mesiac. Je však veľmi pravdepodobné, že do Bruselu posiela vláda číslo, ktoré je bližšie k očakávanej realite, teda 2,2 percenta. Na vyšší deficit z vlaňajška upozornil ako prvý Denník N.

Vyrovnaný rozpočet nesedí

Druhou nezrovnalosťou vládou schváleného návrhu sú nejasnosti okolo vyrovnaného rozpočtu. Vláda oficiálne deklarovala, že chce rozpočet bez deficitu v roku 2020.

To, čo však napísala do vlastného návrhu rozpočtu, ktorý predkladá do parlamentu, jej ambíciu spochybňuje. V jednej z hlavných rozpočtových tabuliek síce najprv uvádza, že cieľom na rok 2020 je vyrovnaný rozpočet, o niečo nižšie sa však už píše, že v súčasnosti je to nastavené tak, že ak chceme mať rozpočet naozaj bez deficitu, musíme ešte ušetriť niekoľko sto miliónov eur.

Potvrdzuje to aj stanovisko nezávislej rozpočtovej autority. „Rozpočtovaný deficit hospodárenia verejnej správy je vyšší oproti deklarovaným cieľom vlády.

Ak chce vláda splniť svoj cieľ a dosiahnuť vyrovnaný rozpočet v roku 2020, bude podľa vlády potrebné zrealizovať dodatočné opatrenia vo výške 273 miliónov eur,“ uvádza sa v prvom oficiálnom stanovisku Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá dohliada na obozretnosť hospodárenia vlády a korektnosť výkladu vládnych rozpočtových čísel.

Podobná nezrovnalosť sa týka aj roku 2019. Ak bude chcieť vláda splniť svoj cieľ – schodok verejných financií 0,32 percenta HDP, bude musieť ušetriť oproti plánu 214 miliónov eur. Druhou možnosťou, ak nebude chcieť šetriť, ale zároveň dodržať, čo si naplánovala, je zvýšiť o rovnakú sumu dane.

Ján Bystriansky, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Neuveriteľný pouličný umelec!

Toto ste ešte nevideli. Tento chlapík ovláda vskutku netradičné umenie. Portréty svojich k…