Domov Slovensko Vláda v rozklade, parlament prerušený, budúcnosť koalície vo hviezdach

Vláda v rozklade, parlament prerušený, budúcnosť koalície vo hviezdach

0
0

Zatiaľ, čo väčšina vlád sveta bojuje s pandémiou koronavírusu, tá slovenská má iného protivníka. Samú seba. Koaličné strany tvoriace vládu už niekoľko týždňov zvádzajú boj sami proti sebe. V ostatnom týždni sa vyostril natoľko, že nezainteresovanému pozorovateľovi to môže pripadať skôr ako boj detí na pieskovisku. Ak toto zemetrasenie vládna štvorka vydrží, je zjavné, že v nej nastane mnoho zmien.

Ťažko povedať, či si ešte niekto z vládneho štvorlístka pamätá, prečo vlastne k týmto treniciam došlo. V poslednom čase sa totiž zdá, že už dávno nejde o vecné problémy (ako napríklad nesúhlas s nákupom Sputnika V alebo otázniky ohľadom otvárania škôl či celoplošného testovania).

Tie totiž už pekne dlho nik nerieši, a čuduj sa svete, práve keď sa vládna koalícia prestala zaujímať o boj proti pandémii koronavírusu, čísla, ktoré ju reprezentujú, klesajú.

Personálne požiadavky nad vecnými problémami

V posledných týždňoch to nie sú vecné požiadavky a argumenty, ktoré sú hlavnými podmienkami zotrvania tej ktorej strany v koalícii. Sú to personálne požiadavky, ktoré na seba vládne strany hádžu.

Najskôr to bola požiadavka na odchod ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, ktorý si prirodzene odniesol neúspech v boji s pandémiou. Požiadavka na hlavu premiéra Matoviča bola z jeho strany odstrelená požiadavkou na hlavy iných jeho kolegov, nielen vo vláde.

Predseda vlády žiadal demisiu ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) i ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí), ktorých by inak mohol odvolať aj sám, ale to by asi nebolo také divadlo pre pandémiou lynčovaný národ.

Okrem nich žiadal aj hlavu podpredsedu parlamentu Juraja Šeligu (Za ľudí) a šéfky zdravotníckeho parlamentného výboru Jany Bitó Cigánikovej (SaS) a odobratie jedného ministerstva strane SaS, ktoré vraj na úkor OĽaNO liberáli dostali.

„Ak koaliční partneri naplnia požiadavky, som ochotný odstúpiť z postu predsedu vlády a pôsobiť ako jej člen,“ povedal premiér Matovič na nedeľňajšom tlačovom vyhlásení.

Jedna demisia za druhou

Aby sa nezabudlo na poslednú koaličnú stranu. Sme rodina žiadnu hlavu nežiadala a nik nežiadal hlavu od nej, ale ako gesto predsa len jednu doručili. Hoci dodnes nik nevie prečo, ešte minulý týždeň podal demisiu minister sociálnych vecí Milan Krajniak.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Z korupcie obvinili šéfa SIS

No a aby sme šli poporiadku, postupne po Krajčím a Krajniakovi prišli prezidentke Zuzane Čaputovej odovzdať svoju demisiu Richard Sulík i Mária Kolíková, Juraj Šeliga ponúkolpost podpredsedu Národnej rady SR, len ten premiér akosi nie a nie skončiť.

Namiesto toho, po Sulíkovej demisii hnutie OĽaNO informovalo, že Matovič je pripravený pozvať Richarda Sulíka na ďalšie rokovania o rekonštrukcii vlády.

Pre úplnosť dodajme, že rezorty, ktoré prišli o svojich ministrov majú dočasné vedenie. Rezort zdravotníctva dočasne vedie minister financií Eduard Heger (OĽaNO), rezort sociálnych vecí minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina), ktorý dostal za úlohu dozerať aj na rezort hospodárstva, no a spravodlivosť dočasne pripadla vicepremiérke Veronike Remišovej (Za ľudí).

Po vláde je nečinný už aj parlament

Niekoľko týždňov nefungujúcu vládu, od utorka 25. marca doplnil aj nefungujúci parlament. Predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) prerušil aktuálnu schôdzu na týždeň. Za všetko samozrejme môže koaličná kríza.

Ako Kollár poznamenal, nechce, aby sa cirkus z vlády presunul do parlamentu. Chce, aby zákony prechádzali kontinuálne, nemuseli prepadávať body a presúvať poradie návrhov.

„V tomto prípade je chyba na našej strane, musíme tu veľmi rýchlo upratať alebo sa slušne rozísť,“ povedal Kollár s tým, že ak sa situácia ani do týždňa nevyrieši, bude za predčasné voľby.

Odchod Matoviča je nevyhnutný

Tento vývoj sa už nepozdáva ani prezidentke Čaputovej. Hlava štátu skonštatovala, že čas vládnej kríze nepomohol a ďalej sa prehlbuje.

„Výkonná a zákonodarná moc nie sú plne funkčné, čo je neprijateľné konštatovanie v krízovej situácii, akú sme už desaťročia nezažili. Neodchádzajú pritom len ministri zodpovední za stav krízy, ale postupne odchádzajú aj ministri, na ktorých práci vláda stojí,“ povedala prezidentka s tým, že je nevyhnutné, aby premiér Matovič svojou demisiou umožnil uzavrieť dohodu koaličných partnerov na rekonštrukcii vlády.

Už jasnejšiu pozvánku na podanie demisie od najvyššej ústavnej činiteľky snáď dostať ani nemohol. Kedy sa k tomu odhodlá síce jasné nie je, avšak zdá sa, že je to len otázkou času. O jeho možnom nástupcovi sa totiž už nehovorí len v kuloároch, ale aj verejne.

„Všetci to automaticky berieme tak, že to bude Eduard Heger a nikto to nespochybnil,“ vyjadril sa v diskusii TV Markíza Na telo minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

ano, foto: vecteezy, SITA  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovensko navštívi holandský kráľovský pár

Na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej pricestuje na oficiálnu návštevu Slovenska holand…