Domov Zahraničie Vladimir Putin sa stal znova prezidentom Ruskej federácie

Vladimir Putin sa stal znova prezidentom Ruskej federácie

0
0

Ostatné prezidentské voľby v Ruskej federácii opätovne vyhral Vladimir Putin tak, ako to očakávala väčšina sveta aj domáce obyvateľstvo.

Voľby sa uskutočnili 18. marca 2018, kedy si viac ako 109 miliónov oprávnených voličov vyberalo svojho prezidenta. Výsledok volieb potvrdil očakávanú dominanciu jedného kandidáta, ktorý pri voľbách nemal svojho najväčšieho protikandidáta, opozičného lídra Alexeja Navaľného, ktorému volebná komisia zamietla kandidatúru.

Výsledky ruských prezidentských volieb

Vladimir Putin – 76,69 % hlasov
Pavel Grudinin – 11,77 % hlasov
Vladimir Žirinovskij – 5,65 % hlasov
Ksenija Sobčaková – 1,68 % hlasov
Grigorij Javlinskij – 1,05 % hlasov
Boris Titov – 0,76 % hlasov
Maxim Surajkin – 0,68 % hlasov
Sergej Baburina – 0,65 % hlasov
Počet neplatných hlasov – 1,08 %
Volebná účasť dosiahla 67,54 % oprávnených voličov.

Priebeh volieb bol poznačený nezrovnalosťami

Počas samotných volieb bolo v krajine prítomných až 145 tisíc pozorovateľov, nielen z Ruska, patriacich k pozorovateľom opozičného lídra Alexeja Navaľného, ale aj zo zahraničia.

Nakoniec bolo anulovaných až päť výsledkov volieb v rôznych okresoch. Pozorovatelia upozornili aj na niekoľko incidentov s bránením výkonu svojej misie, alebo samotnej transparentnosti volieb. Zaznamenali viacnásobné hlasovanie, alebo nútené hlasovanie.

Gratulácie k víťazstvu

Vladimirovi Putinovi gratulovali k víťazstvu viacerí čelní politici, medzi nimi aj Donald Trump, ktorému to poradcovia neodporúčali, ale tiež čínsky prezident Si Ťin‑pching, lídri z Bieloruska, Venezuely, Kazachstanu a iní. Viacerí západní lídri sa k víťazstvu vyjadrovali rezervovane.

Reakcia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe sa po voľbách vyjadrila, že v ruských prezidentských voľbách nebola skutočná voľba, pretože výber bez skutočnej konkurencie, ako bolo pri týchto voľbách, nie je podľa nich skutočnou voľbou. Najväčší problém videli v obmedzení základných slobôd pri registrácií kandidátov.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …