Domov Slovensko Vlčana vyzývajú na okamžitú demisiu pre „Najdrahšie svine“

Vlčana vyzývajú na okamžitú demisiu pre „Najdrahšie svine“

0
0

Mimoparlamentný Hlas-SD vyzýva ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuela Vlčana (nominant OĽANO) na okamžitú demisiu. Podľa Hlasu-SD Vlčan osobne schválil systém vyplácania financií v kauze „Najdrahšie svine“.

Okrem vysokých dotácií mal minister OĽANO žiadať kolegov, aby celý proces prebehol bez medializácie. Má to vyplývať z emailovej komunikácie členov vedenia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorú má Hlas–SD k dispozícii. Strana preto žiada o okamžité odstúpenie ministra.

„Pred dvoma týždňami som oslovil agrorezort so žiadosťou v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Chcel som vedieť, kto rozhodol o schválení vzorca vyplácania dvoch miliónov eur za zber údajov o sviniach na Slovensku. MPRV mi odmietlo údaje poskytnúť.

Niekto na úrade sa však už na túto korupciu nemohol pozerať. Informácie, ktoré sme dostali, poukazujú na to, že nastavenie vzorca mal schváliť osobne minister OĽANO Vlčan.

Zároveň o tejto „podpore“ nechcel minister verejnosť informovať,“ uviedol nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR a člen predsedníctva Hlasu–SD Róbert Puci.

„Hlas–SD na základe informácií, ktoré nám boli doručené, a ktoré zverejníme, žiada ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuela Vlčana z OĽANO, aby bezodkladne podal demisiu. Hlas–SD už zároveň pripravuje trestné oznámenie.

Policajný prezident Štefan Hamran je totiž aj napriek výzvam a závažným podozreniam z korupcie a zneužitia právomoci verejného činiteľa pri kauze najdrahších svíň a ľudí z OĽANO hluchý a slepý,“ zdôraznil Puci.

Odstúpiť neplánuje

Minister Vlčan odmieta, že kritizovaná výzva na podporu chovu ošípaných nebola dostatočne zverejnená. „Hovorím všetkým tým, ktorí ma kritizujú, aj z Hlasu a tvária sa dnes ako svätí za dedinou a sú zodpovední za zlý stav slovenského agropotravinárskeho komplexu, že my sme nič nezakrývali.

Aj tejto relatívne malej výzve na 2 milióny eur sme venovali dostatočný mediálny priestor,“ zdôraznil Vlčan s tým, že zo svojej funkcie neplánuje odstúpiť.

Kauza „Najdrahšie svine“

V kauze „najdrahších svíň“ vyplatilo Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum (NPPC) dva milióny eur len štyrom percentám chovateľov ošípaných.

Vďaka zvláštne a nelogicky nastavenému vzorcu dostala podľa kritikov firma rodiny štátneho tajomníka OĽANO Milana Kyseľa 4 500 eur na každú zo šiestich svíň a 10 500 eur získal aj Augustín Polák, kandidát vo voľbách do NR SR za OĽANO.

ano, TASR, foto: shutterstock  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…