Domov Zaujímavosti Vodná fajka: Nevinná zábava alebo závislosť?

Vodná fajka: Nevinná zábava alebo závislosť?

0
0

Trend alebo alternatíva za klasickú tabakovú cigaretu. Žijeme v 21. storočí a cigareta, cigara, cigarka už dávno nie sú jedinou možnosťou ako si užívať „vôňu“ tabaku.

V Európe sa v posledných rokoch rozšíril trend vodnej fajky. Čajovne, bary alebo jednoducho špecializované obchody, kde zoženiete okrem vodnej fajky aj celé príslušenstvo, sa rozrastajú. Exotická alternatíva však ani z ďaleka nie je tak nevinná zábava, akoby sa mohlo na prvý nádych javiť.

Odkiaľ vodná fajka pochádza?

Kalián, nargilé, shisha alebo hookah. Aj takto sa nazýva vodná fajka v jej krajine pôvodu, Indii. Exotický patent siaha do obdobia 17. storočia, kedy sa vodná fajka rozšírila do celej Ázie a neskôr sa okolo roku 1923 vodná fajka dostala do Grécka či Turecka. Odvtedy sa rozšírila po celej Európe.

Čo je vodná fajka?

„Chobotnica s chápadlami“ sa skladá z 5 častí a novodobým trendom sa dokonca stáva aj jej domáca výroba. Všeobecne sa skladá z korunky (nádoba na tabak), tanieriku (miesto na čistenie uhlíka), tela (ventil a časť na pripojenie hadice), hadice a vázy (miesto pre vodu a filtrovanie dymu).

Ako zdroj dymu sa vo vodnej fajke používa tabak obohatený o melasu, med a iné aromatické oleje, ktoré tabaku (uhlíku) dodávajú špecifickú chuť a arómu.

Pravda o vodnej fajke

Fajčenie vodnej fajky však môže byť omnoho nebezpečnejšie ako fajčenie klasických cigariet. Tabakový dym z vodnej fajky je hustejší a obsahuje vysoké množstvo toxických a karcinogénnych látok, ktoré vznikajú spaľovaním uhlíkov. Keďže vodná fajka je často skupinová zábava je vysoká pravdepodobnosť prenosu infekčných chorôb.

Voda, ktorá je prítomná v nádobe síce filtruje tabakový dym, no prakticky dym len ochladzuje a dym tak menej dráždi dýchacie cesty. Jeho toxicita je však rovnako vysoká a škodlivé látky tak majú rovnakú koncentráciu. Vodná fajka nepodlieha žiadnym regulám či normám a jej fajčenie v uzavretých priestoroch spôsobuje vysokú koncentráciu CO, ktorá je pre človeka vysoko škodlivá.

Dokonca, ak by ste vodnú fajku fajčili v reštaurácii, kde je zákaz fajčenia, nehrozí vám praktický žiadny právny postih. Okrem toho fajčením vodnej fajky škodíte každému, kto sa nachádza v spoločnom priestore a ako „bonus“ je vodná fajka vysoko návyková.

Až 70% mladých ľudí vo veku od 15 – 18 rokov už má s vodnou fajkou skúsenosť, pričom je zaujímavé, že jeden vyfajčený uhlík o veľkosti 33 mm zodpovedá fajčeniu zhruba 8-10 cigariet.

Denis Ruščák, foto: shutterstock



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…