Domov Zahraničie Vojenské cvičenie Defender-Europe 20 nateraz bude prebiehať

Vojenské cvičenie Defender-Europe 20 nateraz bude prebiehať

0
0

Počas ostatného týždňa sa začalo pripravovať vojenské cvičenie Defender-Europe 20, ktoré bolo dlhodobo plánované už niekoľko mesiacov, šírenie nového koronavírusu ho obmedzilo, ale nezrušilo.

Jedno z najväčších vojenských cvičení v Európe bude oklieštené v dôsledku prebiehajúcej pandémie nového koronavírusu.

Pôvodne sa očakávalo takmer 35 tisíc vojakov, ktorí mali cvičiť nasadenie v prípade vojenského útoku na Európu, toto číslo však podľa posledných oficiálnych údajov bude značne menšie.

Vojenské cvičenie Defender-Europe 20

Defender-Europe 20 je spoločné vojenské cvičenie amerických a európskych spojeneckých vojsk, ktoré predpokladalo najväčšie nasadenie amerických ozbrojených síl v Európe za posledných viac ako 25 rokov.

Cieľom cvičenia je výcvik presunu personálu a vybavenia do rôznych výcvikových priestorov v Európe. Americké vojská budú vysadené v rôznych európskych krajinách, ktoré sa následne budú presúvať, tak, aby sa spoločne s európskymi vojenskými silami zúčastnili rôznych cvičení.

Cvičenie sa už začalo

Cvičenie Defender-Europe 20 bolo konštruované tak, aby sa precvičila schopnosť americkej armády mobilizovať sa vo veľkom počte v prípade napadnutia Európy potenciálnym protivníkom.

Čím by vedela americká armáda naplniť svoj prísľub kolektívnej obrany NATO a preukázať schopnosť spojencov brániť východný blok NATO.

Počas ostatných týždňov už bolo reálne dokončených asi 15 z 27 plánovaných leteckých misií, prišli aj 4 z 10 dopravných plavidiel, ktoré so sebou priniesli 2 700 kusov vojenskej techniky a asi 3 500 vojakov.

Vojská sa vyloďujú najmä v Nemecku, Belgicku, Holandsku a Poľsku. Už dnes sa po európskych cestách pohybuje asi 50 vojenských konvojov, najmä teda v Nemecku a Poľsku.

Všetky tieto cvičenia a presuny sú dlhodobo plánované a schválené všetkými krajinami, ktoré sú nimi dotknuté. Zároveň dodržujú opatrenia na zabránenie šírenia nového koronavírusu.

Falošné správy v kontexte presunov vojsk

Už aj v podmienkach Slovenskej republiky sa začali šíriť rôzne nepravdivé a falošné správy o tajných presunoch vojakov na Ukrajinu, či o snahe provokovať Rusko. Nie je to pravda.

Ako Ministerstvo obrany SR, tak aj Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR zverejnili informácie, že tieto správy sú nepravdivé a všetky presuny boli dlhodobo plánované a v kontexte platných medzinárodných zmlúv, dokonca bolo Rusko prizvané ako pozorovateľ.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…