Domov Slovensko Voľba ústavných sudcov alebo román na pokračovanie

Voľba ústavných sudcov alebo román na pokračovanie

0
0

Už niekoľko mesiacov trvajúca voľba ústavných sudcov, ako by nemala konca. Úlohou poslancov NR SR bolo navoliť 18 mien kandidátov, aby hlava štátu mohla vyberať z dvojnásobného počtu volených sudcov.

Ako čas plynul, ukázalo sa, že pre vládnu koalíciu a opozičných poslancov je to väčší problém, ako by sa zdalo. Robert Fico, ako predseda ústavného súdu.

Tajné či verejné hlasovanie. Neplatné hlasovacie lístky. Zablokovaná voľba, alebo neschopnosť koalície a opozičných poslancov zhodnúť sa na 18 menách kvalifikovaných ľudí, ktorí budú čestne svoju funkciu ústavného sudcu zastávať.

Aj toto boli kolízie a krízy, ktoré sprevádzali štyri neúspešné pokusy o voľbu. Za toľko zápletiek by sa nemusel hanbiť ani nadaný románopisec a dramatik. Zdá sa, že poslanci si parlament mýlia s budovou Slovenského národného divadla.

Voľba sudcov ÚS

Vo februári tohto roka sa skončilo funkčné obdobie deviatim sudcom Ústavného súdu SR. Parlament mal vo voľbe zvoliť 18 kandidátov, z ktorých mal vtedajší prezident Andrej Kiska vymenovať deviatich sudcov.

Plný počet kandidátov však za jeho funkčné obdobie nezvolili. Napokon Kiska v núdzi vymenoval z dovtedy ôsmich kandidátov troch nových ústavných sudcov, aby aspoň čiastočne sfunkčnil ústavný súd. Aktuálne je tak v pléne súdu sedem sudcov.

Namiesto šiestich jeden známy

Na minulotýždňovej schôdzi to vyzeralo tak, že poslanci sú odhodlaní navoliť zvyšných šesť mien. Hoci poslanec Fico spomínal nezmyselné žaloby, alebo predčasné voľby.

Po úspešnej voľbe by prezidentka Zuzana Čaputová mohla vyberať spomedzi adekvátneho počtu kandidátov. Namiesto šiestich, ale zvolili – jedného.

A tým bol Radoslav Procházka, o ktorého profesijných kvalitách pochybuje len málokto. Avšak, morálne jeho status na tom nie tak dobre. Niektorí odborníci hovoria rázne „nieee“.

Repete opäť neúspešné

Ďalšie kolo voľby sa konalo v utorok popoludní. Napriek tomu, že sa šepkalo o možnej dohode koalície, hlasovanie opäť skončilo fraškou. Poslanci zvolili jedinú kandidátku.

Meno Edity Pfundtner putuje na stôl prezidentky pravdepodobne aj vďaka opozícii a tak sa naskytá celkom oprávnená otázka: dohodne sa súčasná koalícia ešte vôbec na niečom, teda okrem rozdávania zo štátneho?

Denis Ruščák, ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
  • HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

    Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…
  • Duda mení pôsobisko

    Ondrej Duda sa po viac než troch rokoch strávených v nemeckej Bundeslige sťahuje na Britsk…
  • Počet dôchodcov rastie

    Počet dôchodcov na Slovensku z roka na rok stúpa. Ku koncu minulého roka evidovala Sociáln…
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…