Domov Slovensko Voľba ústavných sudcov opäť s problémami

Voľba ústavných sudcov opäť s problémami

0
0

Národná rada Slovenskej republiky mala na minulotýždňovej parlamentnej schôdzi na pláne okrem iných bodov i voľbu kandidátov na ústavných sudcov. V stredu zvolili celkovo šiestich kandidátov a na štvrtkovej schôdzi ďalších dvoch.

Z celkového potrebného počtu osemnástich mien kandidátov teda prezidentovi predložia osem mien. NR SR si tak opäť nesplnila svoju povinnosť. Aktuálne sú na Ústavnom súde SR štyria sudcovia z celkového počtu trinásť.

Tajná voľba „pomohla“

Zdá sa, že tajná voľba, prostredníctvom ktorej sa volili kandidáti na sudcov ústavného súdu, pomohla. Na prvej schôdzi v stredu poslanci zvoli šesť kandidátov.

Boli nimi Ivan Fiačan, Rastislav Kaššák, Perer Molnár, Ľuboš Szigeti, Michal Truban a Daniela Švecová. Vo štvrtok na druhej schôdzi doplnili zoznam o ďalšie dve mená. Pridali sa Miloš Maďar a Pavol Malich.

Z týchto ôsmich kandidátov má prezident vybrať štyroch, ktorí poputujú na Ústavný súd. Keďže sa nepodarilo zvoliť kompletný počet kandidátov, voľba sa bude opakovať. Zúčastnia sa jej všetci nezvolení kandidáti. Dátum ďalšej voľby zatiaľ známy nie je.

Ústavný súd

Kiska chce funkčný Ústavný súd

Hlava štátu Andrej Kiska vyhlásil, že urobí všetko preto, aby sa stal Ústavný súd opätovne plne funkčnou štátnou inštitúciou. Aj keď parlament nezvolil všetkých osemnásť kandidátov, z ľudí, ktorých mená dostane prezident na stôl, chce vybrať tých najlepších a čo najrýchlejšie.

Takisto chce určiť predsedu súdu, aby Zuzana Čaputová, ako novozvolená prezidentka Slovenskej republiky, mohla zložiť sľub.

OĽANO: ÚS bude naďalej nefunkčný

Podľa hnutia OĽaNO vládna koalícia nie je schopná zabezpečiť riadny chod ústavného orgánu, akým je ÚS SR.

Aj napriek tomu, že dôjde k vymenovaniu ďalších štyroch ústavných sudcov, bude ÚS SR podľa nich naďalej nefunkčný, keďže pri kontroverzných prípadoch bude takmer nemožné, aby sa zhodlo sedem z ôsmich sudcov.

„Vládna koalícia mohla aspoň dočasne v novom zákone o ÚS SR znížiť väčšinu hlasov potrebných na prijatie rozhodnutia v pléne súdu na jednoduchú väčšinu prítomných sudcov a netrvať na nadpolovičnej väčšine zo všetkých sudcov,“ uviedlo hnutie OĽaNO.

Povedali aj to, že koalícia sa mohla dohodnúť s opozíciou a spoločne navoliť riadny počet osemnástich kandidátov.

Denis Ruščák, foto: SITA, ÚS

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…