Domov Zahraničie Voľby v Rakúsku: Mladosť a populizmus

Voľby v Rakúsku: Mladosť a populizmus

0
0

Rakúski voliči si v nedeľu 15. októbra predčasne volili svojich zástupcov. Vyhrala ich Rakúska ľudová strana (ÖVP) mladučkého politika Sebastiana Kurza. Ten sa tak môže stať najmladším európskym predsedom vlády.

Na predčasných parlamentných voľbách sa dohodli strany vládnej koalície ÖVP a SPÖ po pretrvávajúcich problémoch, ktoré ešte viac zvýraznili problémy vo vnútri ÖVP.

V máji sa dostal do čela strany mladý no ambiciózny politik, doterajší minister zahraničných vecí, Sebastian Kurz, ktorý videl jedinú možnosť v predčasných parlamentných voľbách.

Aká bude vláda?

Sociálni demokrati už pred voľbami ohlásili, že v prípade porážky odídu do opozície. Očakáva sa tak, že vládu vytvoria ľudovci so slobodnými. Niektorí analytici však tvrdia, že stále existuje možnosť na zachovanie súčasnej koalície sociálnych demokratov s ľudovcami, avšak v pozmenenom personálnom obsadení.

Takmer nikto nepochybuje o tom, že novým kancelárom sa stane 31-ročný Sebastian Kurz. Či však zostaví vládu s populistami z FPÖ, alebo nájde spoločnú reč s lídrom socialistov Kernom, je otázne.

Výsledky predčasných volieb v Rakúsku

Kurzova strana (ÖVP) získala v parlamentných voľbách 31,4 percenta hlasov. Pravicoví populisti zo Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) získali 27,4 percenta hlasov a Sociálnodemokratická strana Rakúska súčasného kancelára Christiana Kerna získala 26,7 percenta hlasov všetkých voličov.

Do parlamentu sa dostane ešte liberálna strana NEOS s 5,3 percentami hlasov, koaličné rokovania však neovplyvní. Vyššie uvedené percentá ešte zmení takmer 900 tisíc hlasov (cca 780 tisíc hlasov písomne hlasujúcich prostredníctvom korešpondenčných lístkov a 50-100 tisíc hlasov zo zahraničia). Celková účasť vo voľbách by tak mohla atakovať hranicu 80 % zúčastnených voličov.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Bayern, Real aj Barcelona. Víkend sa niesol v znamení sklamaných favoritov

Zatiaľ čo anglický Liverpool či taliansky Juventus naďalej kraľujú domácim súťažiam a cez …