Domov Zahraničie Voľby v Španielsku vyhrali socialisti, vláda je však v nedohľadne

Voľby v Španielsku vyhrali socialisti, vláda je však v nedohľadne

0
0

Parlamentné voľby v Španielsku, ktoré sa konali posledný aprílový víkend, vyhrala Španielska socialistická robotnícka strana vedená premiérom Pedrom Sánchezom. Analytici však upozorňujú, že očakávať rýchle zostavenie vlády by bolo prehnaným optimizmom.

Španielsky premiér Pedro Sánchez zasadol do čela vlády len minulé leto, po tom, čo parlament vyslovil nedôveru vláde Mariana Rajoya.

Jeho menšinovej vláde sa však nepodarilo presadiť zákon o vládnych výdavkoch na rok 2019, po čom vyhlásil predčasné parlamentné voľby. Tie s prehľadom jeho strana vyhrala, avšak v 350-člennom parlamente obsadí len 126 kresiel.

Sánchez chce ľavicovú vládu

Na väčšinovú vládu tak bude potrebovať koaličného partnera, čo bude v súčasnej politickej situácii v krajine na Pyrenejskom polostrove problém.

Bývalý  koaličný partner, krajne ľavicová strana Unidas Podemos (Spoločne môžeme) by tiež do koalície nepriniesla potrebný počet hlasov a tak sa bude musieť Sánchez v rokovaniach obrátiť na stredopravé strany, hoci ako sa vyjadril preferuje ľavicovú vládu, alebo regionálne strany.

Tým však už dopredu poslal odkaz, že rokovať o vláde bude len so stranami, ktoré rešpektujú ústavu a vládu. Narážal tým najmä na katalánskych separatistov, ktorí v rozpore s ústavou zorganizovali v roku 2017 referendum o osamostatnení Katalánska.

Najhorší volebný výsledok vo svojej histórii zaznamenala konzervatívna Ľudová strana, ktorá po prevalení káuz bývalého predsedu Rajoya stratila až 71 kresiel v parlamente.

Zaujímavosťou je aj to, že od konca vojenskej diktatúry v roku 1975 sa do parlamentu po prvý raz dostala krajná pravica – strana Vox získala 10-percentnú podporu. Hlas vo voľbách odovzdalo 26,4 milióna voličov z takmer 37 miliónov registrovaných.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …