Domov Ekonomika Volkswagen investuje v Bratislave miliardu

Volkswagen investuje v Bratislave miliardu

0
0

Nemecký výrobca automobilov Volkswagen plánuje rozšíriť kapacitu svojho závodu v Bratislave. Pre magazín Automobilwoche to povedal generálny riaditeľ spoločnosti Herbert Diess. Náklady na rozšírenie by mohli podľa odhadov dosiahnuť približne miliardu eur, vzniknúť by mohlo až 2 000 nových pracovných miest.

Volkswagen k rozhodnutiu dospel po tom, čo zrušil plány postaviť nový závod neďaleko tureckého Izmiru. Pod to sa podpísala aj súčasná situácia s pandémiou koronavírusu, pre ktorú spoločnosť prehodnotila svoje požiadavky.

„V súčasnosti nepotrebujeme ďalšiu továreň,“ skonštatoval pre magazín Diess. Riaditeľ automobilky pochválil umiestnenie na Slovensko. „V porovnaní s Tureckom to neznamená žiadne nákladové nevýhody,“ vysvetlil.

Spoločnosť však vybudovaním nového závodu chcela získať väčší podiel na tureckom trhu, čo teraz nemôže, a to podľa Diessa zostáva nevýhodou.

V Bratislave budú vyrábať Passat a Superb

Volkswagen mal podľa pôvodného plánu vybudovať nový závod v Turecku za 1,3 miliardy eur. Výrobu v ňom plánoval spustiť už v roku 2022 s ročnou kapacitou 300 tisíc vozidiel. Do nového multibrandového závodu sa mala presťahovať výroba novej generácie Passatu a Superbu.

„Pre bratislavský závod to znamená začiatok príprav na produkciu nasledujúcich generácií modelov Volkswagen Passat a ŠKODA Superb,“ uviedla hovorkyňa automobilky Lucia Makayová.

Turecká fabrika mala zároveň nahradiť produkciu automobilky Volkswagen v nemeckom Emdene, ktorá má od roku 2022 prejsť úplne na výrobu elektrických vozidiel.

Automobilka svoje rozhodnutie ohľadom novej tureckej fabriky niekoľkokrát odložila pre turecké vojenské operácie v Sýrii. O definitívnom upustení od plánov výstavby sa hovorí od leta tohto roka.

Pilier slovenského exportu

Volkswagen Slovakia je pilierom slovenského exportu, jedným z najväčších súkromných zamestnávateľov v krajine a spolu so svojimi zamestnancami aj najväčším prispievateľom do verejných rozpočtov.

Spoločnosť preinvestovala na Slovensku od svojho vzniku už viac ako 4,5 mld. eur. Okrem vozidiel produkuje prevodovky, komponenty pre prevodovky a podvozky, ako aj zariadenia používané pri výrobe vozidiel.

mm, SITA, foto: VWNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

9 filmov úspešného režiséra Stevena Spielberga

Steven Spielberg patrí medzi tých najznámejších amerických filmových režisérov, producento…