Domov Slovensko Vražda vyvolala medzinárodnú odozvu

Vražda vyvolala medzinárodnú odozvu

0
0

V dôsledku vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa Slovensko stalo stredobodom pozornosti celého sveta.

Mladý investigatívny novinár Ján Kuciak, ktorý pracoval pre portál Aktuality.sk a jeho snúbenica Martina Kušnírová sa stali obeťami vraždy, ktorú v súčasnosti stále vyšetruje slovenská polícia.

V ich vyšetrovaní existuje viacero stôp a verzií motivácie páchateľov. Bez ohľadu na možné varianty sa viaceré medzinárodné inštitúcie a medzi nimi aj EÚ vyjadrili akou formou zareagujú na rôzne zverejnené obvinenia.

Svet reagoval smútočnými zhromaždeniami

Počas minulého týždňa sa na viacerých miestach sveta konali spomienkové zhromaždenia. Tie sa konali v Českej republike ale aj inde v Európe. Spomienka prebehala aj v nemeckom Berlíne, vo švédskom Štockholme, či v španielskom Madride.

Nezaostala ani Veľká Británia a dvojnásobnú vraždu si pripomenula zhromaždeniami v Glasgowe, Edinburgu či Aberdeene. Spomienky sa konali aj v holandskom Haagu, belgickom Bruseli, alebo švajčiarskom Berne. Spomínali aj v Paríži, Osle, Krakove, Zürichu, Dubaji, Pekingu, Hongkongu a inde vo svete.

Európska únia zareagovala

OLAF, teda Európsky úrad pre boj proti podvodom už naznačilo, že eviduje možné zneužívanie európskych peňazí v oblasti poľnohospodárstva na Slovensku.

Súčasné informácie bude preverovať a následne sa rozhodne podľa svojich vnútorných predpisov ako bude pokračovať vo vyšetrovaní. Európsky parlament vytvoril špeciálnu osemčlennú delegáciu, ktorú vyšle na Slovensko v súvislosti s vraždou novinára.

Táto misia však nebude vyšetrovať, ale iba dohliadať na priebeh vyšetrovania. Tiež eurokomisár Günther Oettinger, ktorý sa zaoberá rozpočtom Európskej únie, oznámil svoj zámer, že vykoná kontrolu čerpania európskych fondov na Slovensku.

jus

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 20/2020: Repatrianti blokovali hranice, „svalovci“ spomaľovali dopravu

V znamení protestov sa niesol minulý týždeň na Slovensku. I ten na hraniciach, i ten na vs…