Domov Slovensko Vrcholní politici, ktorí zlyhali morálne, či trestnoprávne

Vrcholní politici, ktorí zlyhali morálne, či trestnoprávne

0
0

Prezident Andrej Kiska si počas prezidentskej kampane vytrpel množstvo útokov na svoju osobu nielen za pochybné podnikanie. Od svojho víťazstva vo voľbách bol však vykresľovaný predovšetkým v pozitívnom svetle. Dnes je všetko inak. Vo svete politiky nie je však jediným s podobným problémom.

Po tom ako dostali slovenské médiá anonymný mail obsahujúci detaily daňovej kontroly v prezidentovej firme, stratilo Slovensko morálny vzor. Firma KTAG, ktorej spoločníkmi sú prezident Kiska a jeho brat Jaroslav si neoprávnene krátila dane.

Okrem toho vyvstáva aj podozrenie, že v roku 2014 ešte kandidát Andrej Kiska kryl svoje výdavky počas oficiálnej prezidentskej kampane z firemných peňazí, ktoré si navyše firma dala neoprávnene do nákladov. Prezident Kiska by takýmto konaním porušil aj volebný zákon.

Trestnoprávne čistý, čo však morálne?

Ako píše Denník N, uznesenie policajného riaditeľstva v Poprade hovorí, že „trestný čin sa stal a spáchala ho určitá osoba, avšak odstránením škodlivého následku, trestnosť trestného činu zanikla“.

Vyšetrovanie trestného činu bolo zastavené len vďaka takzvanému inštitútu účinnej ľútosti, keď firma KTAG svoj čin oľutovala a dane aj s pokutou doplatila. Okrem trestnoprávnej roviny má celá kauza aj druhú – morálnu.

Kandidát a dnes prezident Andrej Kiska totiž počas celej kampane tvrdil, že si ju hradí zo svojho. Dnes je už jasné, že minimálne v tomto bode klamal. Aj keď viacerí politickí komentátori a aj politici očakávajú minimálne Kiskove ospravedlnenie, to neprichádza. Niektorí dokonca zachádzajú ďalej a vyzývajú prezidenta, aby odstúpil.

V politike nič nové

A ako sa podobné kauzy riešia v zahraničí? Slovenský prezident Kiska nie je ani zďaleka jediný, kto sa dostal do podozrenia z porušovania zákona. Pozreli sme sa na podobné problémy vrcholných politikov vo svete.

Panama papers ťali do živého

Jedna z najväčších káuz za posledné roky, ktorá odhaľuje finančné podvody na najvyšších politických miestach, bola kauza Panamských dokumentov. Spôsobil ju únik 11 a pol milióna dokumentov z právnickej firmy Mossack Fonseca.

Spoločnosť mala svojim klientom pomáhať obchádzať daňové zákony prostredníctvom daňových rajov, či očisťovať peniaze získané ilegálnym spôsobom.

Spomínané doklady preukazovali prepojenie viac ako 70 vrcholných politikov v Európe i vo svete na rôzne firmy z daňových rajov, čo vyvolávalo vážne podozrenie, že politici perú v daňových rajoch peniaze získané ilegálnym spôsobom.

V dokumentoch sa nachádzali mená rodinných príslušníkov či blízkych priateľov politikov ako Vladimír Putin (ruský prezident), Petro Porošenko (ukrajinský prezident), Husní Mubarak (egyptský prezident), Muammar Kaddáfi (lýbijský diktátor), Bašár Asad (sýrsky prezident), Si Ťin‑ pching (čínsky prezident) či David Cameron (britský premiér).

Prvá politická obeť

Prvou politickou obeťou kauzy sa stal islandský premiér Sigmundur Gunnlaugsson. Nádejný politik pod ťarchou odhalených informácií a následného tlaku verejnosti odstúpil.

Po tom čo sa ukázalo, že v dokumentoch sa nachádzajú aj mená príbuzných vtedajšieho prezidenta Grimssona, ten zmenil svoje rozhodnutie opätovne kandidovať. Protesty, ktoré kvôli kauze vznikli priviedli krajinu až k predčasným voľbám.

Nedokončil ani jedno volebné obdobie

Veľmi zaujímavý politický príbeh píše dnes už bývalý pakistanský premiér Nawaz Sharif. Najbohatší človek Pakistanu stál na čele vlády až trikrát, no ani jedno funkčné obdobie nedokončil.

To prvé ukončil vojenský prevrat, druhé vojenský súd, ktorý ho odsúdil za viacero trestných činov, medzi nimi aj za korupciu. Pre tú skončilo aj jeho posledné volebné obdobie, keď mu koncom júla Najvyšší súd zakázal zastávať akékoľvek verejné funkcie.

Bohaté skúsenosti so súdmi

Silvia Berlusconiho nemusíme nijak zvlášť predstavovať. Štvornásobný taliansky premiér má s porušovaním zákona bohaté skúsenosti. Za daňové úniky vo svojej mediálnej spoločnosti Mediaset bol odsúdený na trest odňatia slobody. Vo väzení však nesedel.

Vzhľadom na vysoký vek previnilca mu bolo umožnené odpykať si svoj trest alternatívnym spôsobom, verejnoprospešnými prácami. Ešte pred 10 rokmi Berlusconi podplatil politického kolegu, aby prešiel do jeho politického táboru, čím spôsobil krízu vtedajšej vlády.

Tento rok súd naparil Berlusconimu 3-ročný trest odňatia slobody. Proti nemu sa však Berlusconi odvolal. Definitívny verdikt tak padne až po premlčaní trestného činu, vďaka čomu sa kontroverzný politik väzeniu vyhne.

Keď prezidentovanie vynáša

Napriek tomu, že je prezidentom jednej z najchudobnejších krajín na svete, on patrí k najbohatším ľuďom sveta. Teodoro Obiang Nguema Mbasogo je ešte len druhým prezidentom Rovníkovej Guinei v jej histórii.

V úrade je už od roku 1979. Ešte v roku 2008 obvinila Transparency International vo Francúzsku prezidentovu rodinu z toho, že si kúpila súkromné nehnuteľnosti za približne 115 miliónov dolárov z verejných financií.

Vyšetrovanie sa týka najmä prezidentovho syna, ktorý by mal byť podľa Mbasoga jeho nástupcom. Forbes zverejnil informáciu, že sa prezidentovi podarilo zhromaždiť na svojich osobných účtov asi 700 miliónov dolárov z verejných zdrojov.

Brazília nemá na prezidentov šťastie

Niekoľko rokov vo väzení by si podľa brazílskeho súdu mal odsedieť aj bývalý brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva. Ten bol súdený za jeden z najväčších korupčných škandálov v krajine v súvislosti so štátnou ropnou spoločnosťou Petrobras.

Korupcia okolo tejto spoločnosti zlomila väzy aj jeho nástupkyni Dilme Rousseffovej, ktorú po početných protestoch odvolal Brazílsky senát. Problémom čelí aj jej nástupca a súčasný brazílsky prezident Michel Temer. Generálna prokuratúra ho obvinila z brania úplatkov. O jeho stíhaní teraz rozhodne parlament.

Podnikanie, futbal a politika= väzenie

Ďalším „úspešným“ podnikateľom, ktorý sa rozhodol skúsiť šťastie aj v politike, je bývalý rumunský podpredseda vlády George Copos. Na tejto stoličke vydržal však len dva roky. Rezignoval pre podozrenia z korupcie.

Podľa vyšetrovania, ako vlastník futbalového klubu Rapid Bukurešť, práve cez tento klub prepieral peniaze. V roku 2014 odsúdil Coposa súd na štyri roky odňatia slobody za krátenie daní v jeho spoločnosti Ana Electronic. V tom čase si už odpykával takmer 4 roky za finančné a daňové podvody v súvislosti s prestupmi hráčov svojho klubu.

Rumuni vedia ako na to

Rumunsko je krajinou, kde bolo za posledné roky odsúdených najviac verejných funkcionárov za korupčné správanie. Najväčšou rybou bol bývalý premiér a horúci adept na prezidentské kreslo Adrian Nastase. Za mrežami skončili aj ďalší bývalí rumunskí ministri či poslanci národného parlamentu.

7 miliónov ako vreckové

Zo stredoeurópskych končín je veľmi známy prípad bývalého českého ministra zdravotníctva v Paroubkovej vláde Davida Ratha. Ten bol v roku 2012 zadržaný políciou s hotovosťou 7 milión českých korún.

Následne bol obvinený zo spáchania trestných činov poškodzovania finančných záujmov Európskej únie, prijatia úplatku, podplácania a niekoľkých ďalších. V roku 2015 bol odsúdený na 8 a pol roka väzenia, avšak proti tomuto rozhodnutiu sa odvolal.

Vyšetrovaný najbohatší Slovák

Spojenie podnikania s politikou sa nevyplatilo ani najbohatšiemu Slovákovi Andrejovi Babišovi. Po tom čo sa stal nekompromisným ministrom financií v českej vláde, sa na neho začali valiť politické útoky.

V máji tohto roka bol odvolaný z funkcie ministra a ako radového poslanca ho Poslanecká snemovňa vydala na trestné stíhanie za finančný podvod a poškodzovanie finančných záujmov Európskej únie.

Celá kauza sa týka farmy Čapí hnízdo, na ktorú dostal dotáciu z fondov EÚ vo výške 50 miliónov českých korún. Babišovi je vyčítané, že sa jedná o jeho rodinné sídlo zrekonštruované z európskych zdrojov.

Viac ako trestnému stíhaniu sa však Andrej Babiš venuje predvolebnej kampani. Voľby do Poslaneckej snemovne sa v Česku budú konať 20.-21. októbra a Babišove hnutie ANO je najväčším ašpirantom na víťazstvo v nich.

Ďalší previnilci

Politické odchody už len pri podozrení korupčného správania nie sú ničím výnimočným ani v Spojených štátoch. V roku 2008 to však nebolo len podozrenie, čo zbavilo guvernéra štátu Illionois Roda Blagojevicha jeho kresla.

Dôkazy o jeho nezákonnom správaní (medzi iným napríklad aj „predával“ miesto v Senáte po Barackovi Obamovi, ktorý bol zvolený za prezidenta) boli také silné, že za všetky svoje trestné činy dostal až 14-ročný trest.

Jedným z najkratšie slúžiacich kongresmanov bol nepochybne Richard Alvin Tonry. O svoje kreslo v Kongrese prišiel po 4 mesiacoch po tom, čo sa zistilo, že v kampani prijal nelegálne finančné prostriedky, čím prekročil povolený limit na jeden príspevok.

Jeden z najnegatívnejšie známych prezidentov Filipín je nepochybne Ferdinand Marcos. Zatiaľ čo podľa dostupných informácií vzrástol verejný dlh jeho krajiny počas jeho 25-ročnej vlády z 1 miliardy dolárov na 25 miliárd, jeho bankové konto si malo prilepšiť o približne 5 až 10 miliárd dolárov. Napokon ho zosadila občianska revolúcia.

sam, foto: SITA, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…