Domov Zdravie Všetko, čo potrebujete vedieť o medveďom cesnaku

Všetko, čo potrebujete vedieť o medveďom cesnaku

0
0

Skorá jar je obdobím, kedy sa zobúdza príroda. Spolu s ňou aj bylinky a rastliny, ktoré ju nielen skrášľujú, ale svojimi liečivými účinkami a skvelou chuťou slúžia aj nám ľuďom. Medzi také patrí aj medvedí cesnak, pre ktorý sa určite na jar oplatí vyraziť do prírody.

Medvedí cesnak patrí medzi bylinky, ktoré si vďaka jeho výraznej vôni a špecifickej chuti zaručene nepomýlite so žiadnou inou. Obľube sa teší najmä v posledných rokoch, kedy sa začalo viac hovoriť aj o jeho liečivých účinkoch.

Tie môžete pocítiť na vlastnej koži, pokiaľ si po tento zázrak zájdete priamo do prírody a následne ho použijete v kuchyni. Na to ale potrebujete niekoľko základných informácií.

Kde ho hľadať a ako ho spoznať

Medvedí cesnak má najvhodnejšie podmienky pre výskyt v strednej a západnej Európe. Potrebuje totiž dostatok vlahy, úrodnú pôdu a tiež listnaté a lužné lesy.

Rásť začína skoro na jar a kvitne do konca mája. Napriek tomu, že farbou dokonale splynie s prírodou, nemusíte sa báť, že by ste ho prehliadli. Vyskytuje sa totiž húfne a veľmi ľahko ho prezradí výrazná vôňa.

Vzhľadom môže pripomínať jedovaté listy konvalinky, avšak po privoňaní veľmi rýchlo zistíte, či sa jedná o medvedí cesnak alebo o konvalinku. Ak si kladiete otázku, či je lepšie so zberom počkať alebo s ním začať hneď teraz, je to jasné.

Najlepšie je zbierať mladé lístky, ktoré sú omnoho chutnejšie a obsahujú tiež väčšie množstvo vitamínov. Staršie listy, ktoré sú aj väčšie, prezradí horkosť.

Keď sa vám medvedí cesnak podarilo nájsť a rozmýšľate, čo s ním ďalej, v prvom rade ho dôkladne umyte. Potom vám už nič nebráni využiť ho v kuchyni.

Nekonečné možnosti využitia

Veľkou výhodou medvedieho cesnaku je to, že ponúka niekoľko možností spracovania a využitia. Je možné použiť ho pri varení, pečení, prípadne ho je možné konzumovať aj v surovom stave.

Z hľadiska liečivých účinkov je najvhodnejším spôsobom práve posledná možnosť. Ak v ňom chcete zachovať všetky dôležité vitamíny nakrájajte si ho do šalátu, použite ho v nátierke, pripadne ako prílohu k hlavnému jedlu.

Najideálnejším spôsobom je takto ho použiť ešte v deň jeho natrhania, kedy sú jeho účinky najvýraznejšie. Ďalšou možnosťou je nájsť si chutný recept, pri ktorom sa medvedí cesnak pred konzumáciou tepelne upravuje.

Skvelý je v kombinácii s cestovinami, kuracími prsiami či v polievke. Ak ale medvedí cesnak neplánujete použiť hneď, prípadne ste ho nespotrebovali všetok, uskladniť ho môžete v chladničke či mrazničke a v prípade potreby ho budete mať hneď po ruke.

Jednou z možností je listy medvedieho cesnaku vložiť do chladničky. Ďalšou ale je rozmixovať ich s orechmi, olivovým olejom, soľou a citrónom.

Tak pripravíte pesto, ktoré jednoducho v uzavretom pohári uskladníte v chladničke a následne ním môžete ochutiť rôzne jedlá. Takto pripravené pesto vám vydrží až do ďalšej sezóny. To ale len v prípade, že ho nestihnete spotrebovať skôr.

Bohaté zloženie medvedieho cesnaku

Medvedí cesnak má niekoľko zdraviu prospešných účinkov. To vďaka obsahu vitamínu C, ktorým môže dokonca konkurovať aj citrónom. Asi netreba hovoriť, koľko dôležitých účinkov má vitamín C na naše zdravie.

Okrem neho sa v ňom nachádza aj kyselina listová, ktorá je dôležitou zložkou pri delení buniek. Vyhľadávať by ju mali najmä tehotné ženy, pre ktoré je veľmi potrebná.

Medvedí cesnak obsahuje tiež veľké množstvo potrebných minerálov. Jedným z nich je draslík, pričom jeho obsahom sa dokonca môže porovnať aj s banánmi, ktoré sú jeho najznámejším zdrojom.

Spomedzi ďalších minerálov môžeme spomenúť aj horčík, železo, vápnik či fosfor, o ktoré v medveďom cesnaku nie je vôbec núdza.

Zázračné účinky medvedieho cesnaku

Ak vás medvedí cesnak svojou chuťou a univerzálnosťou stále nepresvedčil o tom, že sa ho oplatí zaradiť do jedálnička, možno sa tak stane po tom, keď sa dozviete čo tento zázrak dokáže.

Medvedí cesnak vyniká antibakteriálnymi, protizápalovými a detoxikačnými schopnosťami. Preto sa o ňom hovorí aj ako o prírodnom antibiotiku. Jedným z jeho liečivých účinkov je schopnosť znižovať krvný tlak.

Preto je medvedí cesnak účinným liekom pri liečbe vysokého krvného tlaku či srdcových ochorení. Medvedí cesnak okrem toho pomáha aj pri tráviacich problémoch.

Práve tento nenápadný prírodný zázrak dokáže pomôcť pri nadúvaní, zápche, plynatosti či chronických hnačkách. Dokonca má medvedí cesnak aj preventívne účinky proti rakovine hrubého čreva.

Ďalším blahodarným účinkom medvedieho cesnaku je jeho schopnosť znižovať cholesterol. Naproti tomu zlému cholesterolu, ktorého hladinu znižuje, naopak zvyšuje hladinu toho, ktorý býva označovaný ako dobrý.

Ďalší účinok medvedieho cesnaku poteší najmä ľudí, ktorí bojujú s kŕčovými žilami. Výskumy zaoberajúce sa medvedím cesnakom a jeho vplyvom na zdravie človeka preukázali, že práve tento prírodný liek dokáže pomôcť pri ich liečbe.

Okrem toho sa medvedí cesnak odporúča konzumovať aj ľuďom, ktorí často trpia bolesťami hlavy či častými migrénami. Pomáha tiež pri ochoreniach horných dýchacích ciest, medzi ktoré patria zápaly priedušiek alebo astma.

V tomto čase, kedy všetci hľadajú možnosti, akými posilniť imunitu, vás poteší fakt, že medvedí cesnak skvele pôsobí na imunitný systém. Posilnenie imunity je teda ďalším zázračným účinkom medvedieho cesnaku.

Pestovanie v záhradke

Ak ste si medvedí cesnak obľúbili, no nenašli ste žiadne miesto, kde by sa vyskytoval, nezúfajte. Vypestovať si ho totiž môžete aj priamo vo vašej záhradke.

Potrebovať na to budete len vhodné podmienky, ktorými sú dostatok vlahy a jemne kyslá pôda. Ak chcete medvedí cesnak vypestovať od semienka, zasadiť by ste ho mali už niekedy v období od októbra do marca.

Ak plánujete pestovať od cibuľky, začať by ste mali už na konci leta. Najvhodnejším miestom je nie príliš osvetlené prostredie v blízkosti stromov, prípadne kríkov.

Ak medvediemu cesnaku podmienky vyhovujú zbadáte to tak, že sa ujme, ba dokonca premnoží.

puma, foto: depositphotos, internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…