Domov Cestovanie Všetko podstatné, čo by ste mali vedieť o Malte

Všetko podstatné, čo by ste mali vedieť o Malte

0
0

Malta, ktorej dlhší názov je Maltská republika, je vyspelou a husto obývanou ostrovnou krajinou v Stredozemnom mori. Hlavným mestom Malty je Valletta, a oficiálnymi jazykmi v krajine sú maltčina a angličtina. Vybrali sme niekoľko zaujímavostí o tejto krajine, ktoré by ste mali určite vedieť.

Malta nie je jeden ostrov, ale je súostrovím

Malta je jednou z najmenších krajín na svete, je tridsaťtisíckrát menšia ako rozloha Ameriky. Vedeli ste však, že sa skladá zo siedmich malých ostrovčekov?

Iba dva najväčšie ostrovy, Malta a Gozo, sú pravidelne obývané, zatiaľ čo tretí najväčší, Comino, ponúka len jedno luxusné rekreačné stredisko. Zvyšné štyri ostrovy sú úplne neobývané.

Malta bola pravdepodobne kedysi súčasťou Talianska

O tomto tvrdení sa dodnes vedú rôzne diskusie a nie všetci tvrdia, že to tak naozaj aj bolo. Kým sú tieto teórie spochybňované, tak geografi naznačili, že Maltézske ostrovy boli spojené cez most s miestom, ktoré je dnes známe ako Sicília.

Od čoho je odvodený názov Malta?

Napriek tomu, že dodnes to nie je úplne potvrdené, tak veľa ľudí tvrdí, že názov Malta môže pochádzať z gréckeho slova Melite, čo znamená vo voľnom preklade medovo‑sladký. Isté súvislosti sú tam vraj s včelami, ktoré sa vyskytovali práve na Malte.

Ide o veľmi staré územie

Malta je jedným z najviac izolovaných miest v Stredozemnom mori. Existujú však dôkazy, ktoré naznačujú, že civilizácie žijú na Malte už od začiatku neolitu, teda päťtisíc rokov pred naším letopočtom.

Dôkaz pochádza z 11-tich takzvaných megalitských pamiatok na Malte. Pamiatky sú na zozname svetového dedičstva UNESCO a často sú označované ako jedni z najstarších voľne stojacich štruktúr na Zemi.

Od roku 1964 je nezávislou krajinou

Po 150-tich rokoch ako, súčasť britskej kolónie, získalo územie Malty v roku 1964 štátnu nezávislosť. V roku 1974 sa stala republikou a v roku 2004 aj súčasťou Európskej únie.

Miestni jazdia vľavo

Jednou zo zaujímavostí krajiny je napríklad aj to, že miestni obyvatelia tam dodnes jazdia vľavo. Táto forma jazdy im ostala ešte z čias, keď bola krajina britskou kolóniou. Pretože práve v Británii je jazda vľavo bežnou súčasťou.

Malta je neoficiálnym remeselníckym hlavným mestom Európy

Dedinka vybudovaná z nepoužívaných hangárov z druhej svetovej vojny, Ta Qali Crafts Village v Attarde, je skvelým príkladom prekvitajúcej tradície umenia a remesiel.

Nájdete tam miestne sklenené dúchadlá, hrnčiarov, klenotníkov a všetky ostatné typy remeselníkov, ktorí vyrábajú a predávajú svoj autentický maltský tovar priamo zo svojich dielní.

Malta ako kulisa pre známe filmy a seriály

Vďaka pokojnému pobrežiu a starým artefaktom je Malta obľúbeným miestom pre filmárov z celého sveta. Natáčali sa tam tie najznámejšie hollywoodske filmy, ako napríklad Gladiátor či Trója.

Malta bez lesov

Ďalšou zaujímavosťou Malty je aj to, že napriek tomu, že je bohatá na architektúru a rôzne jedinečné pamiatky, tak na žiadnom zo siedmich ostrovov nenájdete lesy, hory a ani rieky. Vedeli ste o tom?

Hlavné mesto Malty drží prvenstvo

Valletta, ako hlavné mesto tejto krajiny, je zaujímavé nielen vďaka nádherným pamiatkam a stavbám, ale aj pre to, že išlo o prvé mesto v Európe, ktorého výstavba bola plánovaná.

Stalo sa tak už v roku 1565. Samotná výstavba mesta trvala len pätnásť rokov, a preto Valletta drží rekord aj v jednom z najrýchlejšie vystavaných miest na svete.

Miestni obyvatelia radi oslavujú

Od júna do septembra sa na Malte uskutoční vyše sedemdesiat náboženských osláv a fiest. Ide o slávnosti na počesť patróna mesta. Súčasťou takýchto slávností sú na Malte aj ohňostroje, náboženské procesie a živá hudba.

Miestnym nevadí, ak navštívia krajinu turisti práve v tomto období osláv. Práve naopak, sú hrdí na to, že môžu ukázať aj cudzincom, ako vyzerajú ich náboženské oslavy a slávnosti.

Radoslav Hoppej, foto: depositphotos

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…