Domov Slovensko Vstup Slovenska do EÚ bol prínosným krokom

Vstup Slovenska do EÚ bol prínosným krokom

0
0

Vstup Slovenska do Európskej únie (EÚ) vnímajú slovenskí politici ako prínosný krok, aj v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Pri príležitosti 18. výročia vstupu Slovenska do EÚ to zhodnotili na sociálnej sieti.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková ohodnotila vstup Slovenska do EÚ ako obrovský a úspešný krok pre krajinu. „Náš vstup do EÚ nebol jednoduchý proces a splniť všetky kritériá po predchádzajúcich rokoch vlády Vladimíra Mečiara, ktoré boli veľkým odklonom od demokracie, nebolo jednoduché,“ skonštatovala.

Kolíková a poukázala, že Slovensko momentálne presadzuje vytvorenie reformného tímu, ktorý pomôže Ukrajine s potrebnými reformami na vstup do Únie.

Máme na to zvládať výzvy

EÚ podľa vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí) nebola nikdy taká jednotná a silná ako dnes, keď pomáha Ukrajine a hľadá riešenie ako zvládnuť bezpečnostnú a energetickú krízu.

„Spoločná Európa už neraz ukázala, že má na to zvládnuť aj ťažké výzvy a svojim občanom zaistiť bezpečnosť a kvalitu života, ktorá patrí medzi najvyššie na svete,“ skonštatovala.
Jedno z najdôležitejších rozhodnutí vôbec

Z pohľadu rezortu vnútra je významnou spoluprácou boj proti obchodovaniu s ľuďmi, humanitárna pomoc, výmena informácií alebo vytvorenie Európskeho fondu solidarity zameraného na pomoc pri živelných pohromách.

„V kontexte vojny na Ukrajine sa ukázala neoceniteľná úloha rezortu pri manažovaní príchodu a ďalšej integrácii odídencov na území Slovenska a EÚ, posilnená pomocou členských štátov,“ povedal šéf rezortu vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) je presvedčený, že Slovensko je v súčasnosti rovnocenným partnerom, ktorého rešpektujú vďaka „korektným vzťahom, otvorenému dialógu a správne nastavenému morálnemu kompasu“.

„Aj v ostatných týždňoch vidíme, že byť súčasťou spoločenstva krajín s rovnakým hodnotovým nastavením môže byť jedným z najdôležitejších rozhodnutí vôbec,“ poznamenal.

Buďme hrdí

Podľa premiéra Eduarda Hegera musíme byť hrdí na naše členstvo v EÚ. „Európska únia napriek svojim chybám je prosperujúca, demokratická, slobodná a mierová.

Rastieme a dospievame v nej ako spoločnosť a naše slovo má v nej čoraz väčšiu váhu,“ napísal na sociálnej sieti predseda vlády s tým, že by sme mali naše skúsenosti z prístupového procesu odovzdávať ďalším európskym národom, a tak im pomôcť posilniť demokratický právny systém a nasmerovať ich na správne hodnoty. „Európska únia je náš životný priestor. Je to naša rozšírená vlasť,“ dodal Heger.

ČAPUTOVÁ: Európska komunita nebola nikdy tak silná a jednotná

Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej EÚ nebola nikdy tak silná a jednotná ako dnes. Členstvo Slovenska v tomto spoločenstve zlepšilo kvalitu životov, zároveň dalo Slovákom prosperitu a bezpečnosť.

Členstvo podľa Čaputovej neodstránilo všetky problémy, no dalo Slovensku inštitucionálnu aj finančnú podporu, aby sa s nimi vedelo popasovať. EÚ sa okrem ekonomickej sily postupne stala globálnym lídrom v oblasti riešenia komplexných otázok, ako ochrana súkromia, zelená tranzícia či pravidlá pre fungovanie digitálnych služieb, skonštatovala.

„Naša rozmanitosť je zdrojom nekonečného tvorivého potenciálu a intelektuálnej sily. Spolu so schopnosťou spolupráce a solidarity je tiež predpokladom nášho úspechu.

Je to však predovšetkým náš rešpekt k hodnotám slobody, demokracie a princípom právneho štátu, ktorý nás robí silnými,“ povedala hlava štátu. Mnohé z tých vecí si podľa prezidentky ľudia uvedomili až po ruskej invázii na Ukrajine. „Uvedomili sme si nielen svoje zraniteľnosti, ale aj obrovskú silu spolupatričnosti,“ poznamenala Čaputová.

red, TASR, foto: archív TKNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…