Domov Zahraničie Východ Ukrajiny čakajú nové voľby

Východ Ukrajiny čakajú nové voľby

0
0

Minulý týždeň prišlo k dohode medzi Ukrajinou, Ruskom a proruskými separatistami ohľadne konania volieb na separatistami ovládaných územiach Donecku a Luhansku.

Veľkú časť Luhanska a Donecka v regióne Donbas na východne Ukrajiny ovládli proruskí separatisti ešte v roku 2014, krátko po tom, ako Rusko anektovalo ukrajinský Krym.

Tento konflikt postupne prerástol až do vojny a za posledných 5 rokov si vyžiadal viac ako 13 tisíc mŕtvych. Odhaduje sa, že za ten čas bolo vnútorne vysídlených okolo 1,5 milióna ľudí.

Steinmeierova formulka v praxi

Dohoda o konaní volieb by mala umožniť posun vo vzťahoch medzi Ukrajinou a Ruskom. Dohoda o konaní volieb je odkazom na plán pre región Donbas, ktorý ešte v roku 2016 navrhol bývalý nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier.

Cieľom dohody je, aby sa všetky ruské jednotky pred voľbami stiahli z okolitej oblasti a aby Ukrajina udelila osobitý status Donbasu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský uviedol, že osobitý status nevytvorí prekážku pre vstup Ukrajiny do Európskej únie. Rusko podporilo tento ukrajinský krok k vyriešeniu konfliktu.

Čo bude ďalej s konfliktom

Obe strany sa dohodli, že tieto voľby uznajú za platné a tiež nebudú proti ich výsledku namietať, ak ich za slobodné a spravodlivé označia volební pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

Zelenský je pre tento krok obviňovaný za vzdanie sa Rusku. V Kyjeve počas víkendu prepukli protesty proti tomuto rozhodnutiu prezidenta.

Podľa vyjadrenia Zelenského cieľom jeho konania bolo prelomiť bezvýchodiskovú situáciu v súvislosti s mierovou dohodou medzi Ukrajinou a proruskými separatistami a rozhodnúť sa, kto má čo urobiť a v akom poradí.

Zelenský uviedol, že voľby sa budú konať podľa ukrajinskej ústavy a iba vtedy, keď v oblastiach nezostanú žiadne jednotky, na mysli mal tie ruské, ktoré Rusko oficiálne popiera, že by tam boli umiestnené.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…